Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet DavutoğluMillet Buluşması'nın Samsun ayağında vatandaşlara hitap etti. Davutoğlu, 14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan seçimlere iki gün kalmışken, Millet İttifakı ile birlikte Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi'n geleceğine vurgu yaptı.

BAHÇELİ'YE YANIT

Geçtiğimiz günlerde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Millet İttifakı'nın liderlerini hedef alarak, "Kılıçdaroğlu'nun ittifak ortakları, Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracaklarını vadediyor, Afrin'i geri alacaklarını söylüyorlar. Bu hainler alsalar alsalar ağırlaştırılmış müebbet ceza alırlar ya da vücutlarına mermi alırlar" ifadelerini kullanarak tehditte bulunmuştu.

Davutoğlu, o cümlelere yanıt verirken, "Bahçeli diyor ki, "Onların hak ettikleri müebbet hapis ya da mermi." Ali Fuat Başgil'den ders almış birisi olarak söylüyorum; Bahçeli'nin tehditleri bize sökmez. 14 Mayıs'ta bu darbeci, otoriter Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gidecek, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem gelecek" dedi.

Davutoğlu'nun cümlelerinin satırbaşları şu şekilde:

"Akademik hayatta Samsun'a geldiğimde 'meşale' adını vermiştim. Tam bir karamsarlık içindeyken bir istiklal meşalesini yakan şehirdir Samsun. İnşallah iki gün sonra da 'demokrasi meşalesini' yükseltmeye var mısınız? 14 Mayıs'ta iktidarı kaybedeceğine inanlar her yola başvuruyorlar.

Bahçeli diyor ki, "Onların hak ettikleri müebbet hapis ya da mermi." Ali Fuat Başgil'den ders almış birisi olarak söylüyorum; Bahçeli'nin tehditleri bize sökmez. 14 Mayıs'ta bu darbeci, otoriter Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gidecek, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem gelecek.

Bakın dün Erdoğan, cumhurbaşkanlığı makamına hiç yakışmayacak şekilde, Kılıçdaroğlu'nun videosunu PKK'lılarla birleştirip gerçek gibi anlattı. Bir montaj video...

Biz terörle mücadele edeceğiz. Bizim hakkımızda iddiada bulunan bilsinler, hiçbirimizin terörle bağlantısını bulmazlar. TRT'ye kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan'ı kim TRT'ye çıkardı. Yine yalan dolan içindeler; Diyanet İşleri'ni kapatacakmışız. Ama yalan söyleyecekler. Sayın Kılıçdaroğlu'nun, bizlerin söylemedikleri şeyleri sizlere söylemişiz gibi yapacaklar. Bu yalan üretenlere hak ettikleri cezaları verecek miyiz?

'HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜNE NEFES ALDIRMAYACAĞIZ'

Sayın Erdoğan, başka bir şey kalmayınca bir açıklama yapmış. '15 Temmuz'da nasıl İstikbal'imize sahip çıktıysak yine sahip çıkarız' demiş. 15 Temmuz'un faili bir paşanın abisine Hollanda'da kim görev verdi? Hiçbir terör örgütüne nefes aldırmayacağız.

Paralel hiçbir yapıya izin vermedik, vermeyeceğiz ama pelikan yapısının da hesabını soracağız. Selçuk Özdağ sokakta saldırıya uğrar. Sinan Ateş'in katillerini bulup mahkemeye vereceğiz. Hiç kimse hesapsız kalmayacak. 15 Mayıs'ta neler değişecek? Kutuplaşma gidecek, kucaklaşma gelecek. Altı genel başkan biz kucaklaştık. 15 Mayıs sabahı selam verip herkes birbirleriyle kucaklaşacak. Birleşe birleşe kazanacak mıyız?

15 Mayıs sabahı baskılar, yasaklar gidecek, özgürlük gelecek. Söz mü? 15 Mayıs sabahı adaletsizlikler, hukuksuzluklar gidecek hak, hukuk, adalet gelecek. 15 Mayıs sabahı mülakat gidecek, liyakat gidecek. 15 Mayıs sabahı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gidecek, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem gelecek. 15 Mayıs sabahı Cumhur İttifakı gidecek, Millet İttifakı gelecek.

'TÜRKİYE'NİN HER SANDIĞINDA MÜŞAHİDİMİZ OLACAK'

14 Mayıs sabahı sandıklara gitmeye söz veriyor musunuz? Her bir oyu korumak için sandıkların başında nöbet tutmaya söz veriyor musunuz? Sayın Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte dün toplandık. Bütün seçim güvenliği ile ilgili çalışmaları gözden geçirdik. Türkiye'nin her sandığında müşahidimiz olacak. Tek bir sandık dahil sahipsiz olmayacak. Onlar kaybedecek, biz 85 milyon olarak kazanacağız. Kimse korkuya, karamsarlığa kapılmasın. Kimse kaybetmeyecek. Sadece 85 milyon kazanacak. 15 Mayıs'ta yeni bir meşaleyi yakmaya var mısınız?"