WORLDEF’in Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda düzenlediği “WORLDEF Prime Konferansları” e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin önde gelen isimlerini Bursa’da faaliyet gösteren girişimcilerle bir araya getirdi. Sektöre dair pek çok konunun masaya yatırıldığı konferansta alanında uzman isimler, deneyimlerini e-ticaret ve e-ihracat yapmak isteyen girişimciler ile paylaştı. Bursa Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansa yaklaşık 700 kişi katıldı.

Bursa’nın potansiyeli çok yüksek

Konferansın açılışında bir konuşma yapan WORLDEF Etkinlikler Direktörü Serkan Çakır,“Şu an salonun tamamen dolu olduğunu görmek çok güzel. Anadolu konferanslarımızda gördüğümüz ilgi bizi çok mutlu ediyor. Biz WORLDEF olarak 2016 yılından beri e-ticaret ve e-ihracat diyoruz. Bursa illere göre e-ticaret yapan işletme sayısında 4. sıraya gelmiş durumda. Bursa’nın sahip olduğu e-ticaret ve e-ihracat potansiyeli ve dinamik yapısını çok önemsiyoruz” dedi.

Doğu Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliği

Konuşmasında 28-29 Eylül 2022 tarihlerinde İstanbul’da “WORLD ECOMMERCE FORUM İSTANBUL” etkinliğinin düzenleneceğini hatırlatan Çakır, WOW Kongre Merkez’inde gerçekleştirilecek etkinliğin Doğu Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliklerinden biri olacağını söyledi.

10 bin katılımcı, 150 bin B2B görüşme

Organizasyona 10 binin üzerinde bir katılım beklendiğini aktaran Çakır, “E-ticaret ve e-ihracata odaklanan herkesi buraya çekmek istiyoruz. Yurtdışından 50’den fazla pazaryeri gelecek bu etkinliğe. Antalya’da, e-ticaret tarafında ilk defa B2B görüşme gerçekleştirdik. İstanbul’da B2B masa sayısını 300’e çıkarmayı planlıyoruz. Bu seneki B2B görüşme hedefimizi 150 bin olarak belirledik” dedi.

Bursa, “E-ihracat Başkenti” olabilir

COMIO Dijital Pazarlama Kurucu Ortağı Mustafa Sönmezay ise konuşmasında Bursa’nın, güçlü üreticileri ve altyapısına vurgu yaptı. Sönmezay, “Yakın zamana kadar e-ticareti düşünmeyen işletmeler artık yurtdışına ürün satmanın yollarını arıyor. Bursa bulunduğu bölge ve sahip olduğu ticari değerleri ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. Tekstilden mobilyaya, otomotivden tarıma birçok sektöre öncülük eden Bursa, e-ihracatın başkenti olabilir” dedi.

 E-ticarette ağırlığı olan bir şehir

ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Kurucu Üyesi Sinan Eryiğit ise, WORLDEF tarafından düzenlenen bölgesel konferansların, e-ticaret ve e-ihracat ekosistemine çok büyük katkılar sağladığını söyledi.

Bursa’nın e-ticaret tarafında ağırlığı olan bir şehir olduğunun altını çizen Eryiğit, “Bursa’nın; Ev tekstil, otomotiv, mobilya ve tarım gibi sektörlerde önemli bir potansiyeli ve ağırlığı var. Bu potansiyeli ve ağırlığı artık e-ihracat ile buluşturmanın zamanı. Türkiye’nin genel anlamda çok büyük bir e-ihracat potansiyeli var. Bizde bunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz. E-ticaret satıcılarımız başarılar elde etsin diye çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte Türkiye’deki e-ticaret satıcılarının hepsinin bünyemizde yer almasını amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

E-ticaret ve e-ihracat özelinde birçok konu tüm ayrıntıları ile tartışıldı

E-ticaret ve e-ihracat özelinde birçok konunun tüm ayrıntıları ile tartışıldığı konferans, Bursa ve Güney Marmara bölgesinde faaliyette bulunan girişimcilere, ekosistemdeki önemli markaların temsilcileri ve e-ticaret profesyonelleri ile işbirliği imkânı sağladı. Konferansta, Bursa ve çevresindeki il ve ilçelerden çok sayıda katılımcı yer aldı.

Konferansta açılış konuşmalarının ardından keynote sunumlar ve üç farklı panel düzenlendi. Dünya Gazetesi Bursa Bölge Temsilcisi Ömer Faruk Çiftci’nin moderatörlüğünü üstlendiği “Bursa'da Ticaret ve E-Ticaret Ekosistemi” konulu panelde; BİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İdris Doğrul, BKM Kitap Kurucu / Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Bingölbali, BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak, İtibar Yönetimi Enstitüsü Başkanı Orhan Samast ve Bursa Reklamcılar Derneği Başkanı Zerrin Fitoz tecrübe ve deneyimlerini katılımcılara aktardı.

Ekosistemin önde gelen isimleri düzenlenen panellerde bir araya geldi

Bursa Tabip Odası: İki gün iş bırakıyoruz Bursa Tabip Odası: İki gün iş bırakıyoruz

Saat&Saat E-Ticaret Direktörü Eser Erkan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, “Marka Olmak ya da Markaların Tedarikçisi Olmak - Neden Markalar Kazanıyor? - Dijitalde Marka Olmak” konusu masaya yatırıldı. Panelde; Halı.net Kurucusu Ali Aygün, Hoagard Kurucusu Çağrı Ayten, Yenitoptanci.com Kurucusu Kerim Atayolu, Kargoist Yönetim Kurulu Üyesi Münir Arıkan ve Doğanlar Mobilya Grubu E-Ticaret Direktörü Önder Bakal geniş çaplı değerlendirmelerde bulundu.

Moderatörlüğünü Shopiverse Satış Direktörü Hasan Basri Demir’in yürüttüğü “Yerelden Globale Uzanan Yolculuk: E-İhracat” panelinde ise, e-ihracat süreçleri hakkındaki pek çok konu; Asset Global Logistic Integration Express Kurye Satış Müdürü Bülent Ayan, Aras Kargo Satış Müdürü Ersin Cansever, ShopiVerse Kurucu Ortak / CTO’su Fatih Gökmen, ELİDER Kurucu Üyesi Mustafa Kaya ve COMIO Dijital Pazarlama Kurucu Ortağı Mustafa Sönmezay tarafından ele alındı.