Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama başvuruları 23-29 Eylül'de yapılacak.

Türk Eczacılar Birliği (TEB), artan ekonomik sorunlar, yükselen maliyetler, bunun karşısında atılmayan adımlar gerekçesiyle 14 yıl sonra Ankara’da 16 Ekim Pazar günü miting yapacak.

Bakan Koca'dan merak edilen soruya net yanıt! Bakan Koca'dan merak edilen soruya net yanıt!

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Arman Üney ve Türkiye genelindeki 54 eczacı odası başkanları TEB Genel Merkezi’nde eylem kararına dair açıklama yaptı.

‘ECZACILAR GÖRMEZDEN GELİNDİ’

‘İlaç Yokluklarına’, ‘Eczacıların Yok Sayılmasına’, ‘İlaç Fiyat Farklarına’, ‘Eczanelerdeki Ekonomik Çıkmaza’, ‘Kamu Eczanelerinin Hak Kayıplarına’, ‘Kontrolsüz Açılan Fakültelere’ “Dur De” pankartı ardında yapılan açıklamada konuşan TEB Başkanı Arman Üney, ilaç eczacılık hizmetlerinin sürdürülmesi ve toplum sağlığının korunması için özveriyle çalıştıklarını söyledi.

Pandemi döneminde 77 meslektaşlarını, 24 eczane teknisyenini ve 2 eczacı odası çalışanını görevleri başında kaybettiklerini belirten Üney, “Tüm bu özverili çabalara rağmen görev ve sorumlulukları gereği tedavi edilmesi ve korunması gereken eczacıların adeta kaderine terk edildiği günleri yaşıyoruz. Bu ülkeye kattığımız değer görülmek istenmedi, eczacıya hak ettiği değer verilmedi. Eczacılar görmezden gelindi” dedi.

‘İLAÇ YOKLUKLARINA DUR DİYORUZ’

Mesleklerinin ekonomik tehdit altında olduğunu, ecza depolarına olan borçlarını kredi çekerek ödemek zorunda kaldıklarını belirten Üney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz eczacılar, artık eczacılığı baremler arasına sıkıştıran sisteme dur diyoruz. Hastalarımızın ilaca erişim hakkının önündeki engellerin bir an önce kaldırılması için artık kalıcı önlemlerin alınması gerekiyor.Biz eczacılar, hem meslektaşlarımızı hem de hastalarımızı mağdur eden ilaç yokluklarına dur diyoruz.Bugün hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmadı. Fiyat farkları her geçen gün katlanarak artıyor. İşte bu nedenle, biz eczacılar hastalarımızın cebini yakan yüksek fiyat farklarına dur diyoruz. Stratejik personel olarak hizmet veren kamu eczacılarımızı hiçe sayan, hakkaniyet ilkesini çiğneyen ve çalışma barışını bozan Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğini kabul etmiyoruz. Ülkemizde yeni eczacılık fakültesinin açılmasına dur diyoruz.”

‘ARTIK MEYDANLARDAYIZ’

“Artık eylem zamanı” ifadeleriyle sözlerini sürdüren, eczacılar olarak hak mücadelesi içerisinde olduklarını belirten Üney, “Artık meydanlardayız. Bizler, 16 Ekim Pazar günü tüm meslektaşlarımızla, eczane çalışanlarımızla, eczacılık fakültelerinde okuyan genç meslektaşlarımızla ve ailelerimizle birlikte, beyaz önlüklerimizle büyük eczacı mitinginde olacağız” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:
 

“Artık eczacılık mesleği için ayaktayız. Artık hastalarımız için ayaktayız. Geleceğe onurlu bir meslek bırakmak için ayaktayız. Artık sesimizi duymazdan gelenlere bütün meslektaşlarımızla birlikte tek ses, tek yürek seslenmek için meydanlardayız. Şimdi zaman, hak arama zamanı.Ş imdi zaman sesimizi duymayanlara duyurma zamanı Şimdi zaman tüm yaşanan haksızlıklara dur deme zamanı. İlaç yokluklarına, ilaç fiyat farklarına, kontrolsüz açılan fakültelere, eczanelerdeki ekonomik çıkmaza, kamu eczacılarının hak kayıplarına, eczacıların yok sayılmasına, eczacılık mesleğinin değersizleştirilmesine 16 Ekim Pazar günü hep birlikte çok güçlü bir şekilde dur diyeceğiz.”