50’den fazla karavana ev sahipliği 50’den fazla karavana ev sahipliği

Nilüfer Nedim Öztan İlkokulu’nda geçtiğimiz günlere bir kaza meydana geldi.

Eğitim İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, okuldaki kazaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Toy, “Bu okulda kimse güvende değil” dedi.

İşte Yeliz Toy’un açıklamaları:

“Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için yaşamın en güvenli yerleri olması gereken okullar, yaşanan güvenlik zafiyetleri, denetimsizlik ve özensizlikler nedeniyle öğretmen ve öğrencilerin can güvenliğini tehdit eder duruma gelmiştir. Bugün Nilüfer Nedim Öztan İlkokulu’nun yeni yapılan ve 2 hafta önce kullanılmaya başlayan binasında inşaat kusuru nedeniyle yaşanan kazada bir öğretmenimiz yaralanmış, facianın eşiğinden dönülmüştür. Henüz 2 haftalık binada mutfak dolaplarının öğretmenlerin üzerine yıkılması, sınıf camlarının düşmesi, kapı kollarının tutanın elinde kalması, okul binasının deprem dayanıklılığı konusunda da şüphelerimizi büyütmektedir.

Bir süredir Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü birimlerinde ortaya saçılan inşaat ve emlak yolsuzluğu ile ilgili iddialar, okul bina yapımlarında ortaya çıkan denetimsizlik ve yeni binaların kısa sürede dökülmeye başlaması bu alanda ranta dayalı bir düzenin kurulduğu şüphelerini büyütmektedir.

Devleti yönetenlerin görevi, kamu binalarının, okullar gibi toplu yaşanılan yerlerin güvenliğini sağlamaktır. Ancak görünen o ki deprem dayanıksızlığı nedeniyle yıkılan ve ancak 4 yıl sonra yapılan Nilüfer Nedim Öztan İlkokulu binası bu haliyle de ciddi güvenlik sorunu yaratmaktadır.

Bursa Valiliği’ni ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nü acilen göreve davet ediyoruz. Başta Nedim Öztan İlkokulu olmak üzere güvenlik riski oluşturan okullarla ilgili denetimleri sıklaştırmaya, inşaat kusurlarına rağmen teslim alınan bu binanın kabulüne onay veren yetkililer hakkında kapsamlı bir soruşturma yapılarak rant uğruna öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin canını hiçe sayan çıkar çetelerine hesap sormaya davet ediyoruz.”

Editör: Özge Solak