Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, motorlu taşıtlar vergisinde (MTV) yüzde 50 indirim yetkisini kullandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre MTV zammı 2023 yılında yüzde 61,5 olarak uygulanacak.

Şekere 9 ay zam gelmeyecek! Şekere 9 ay zam gelmeyecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde indirim yetkisini kullandı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

MTV'de Cumhurbaşkanı Erdoğan, indirim yetkisini kullanmasaydı, yüzde 123 olarak zamlı yapılacak. Erdoğan, MTV zammını yarı yarıya düşürmüş oldu.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI YÜZDE 61,5

Buna göre, 2022 yılı için tespit edilen değerleme oranı, 197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun verdiği yetkiye dayanılarak 2023'de MTV tutarlarına uygulanmak üzere yüzde 61,5 olarak yeniden belirlendi.

Karar, 1 Ocak 2023'de yürürlüğe girecek.

YÜZDE 122.93 OLARAK İLAN EDİLMİŞTİ

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2023 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 122.93 olarak ilan edilmişti. Erdoğan'ın kararıyla yüzde 50 indirim yapılmış oldu.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ NEDİR?

Motorlu taşıtlar vergisi, Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının tabi olduğu vergilendirmedir.