Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nde konuştu.

28 gündür Gazze'de insanlığa karşı da suç işlendiğini belirten Erdoğan, "Uluslararası Barış Konferansı için zemin oluşturma çabalarımız sürüyor. Müslüman, Hristiyan veya Yahudi fark etmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz" dedi.

yeni-proje-9.jpg

'KALICI BARIŞA BİR ADIM DAHA YAKLAŞMIŞ OLDUK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öne çıkan ifadeleri şöyle;

MİT’ten nokta operasyon! MİT’ten nokta operasyon!

Küresel sınamalarımızla en önemli gücümüz Türk dünyasının birlik beraberliğidir. Can Azerbaycan Karabağ'da 30 yıldır süregelen işgale son verdi. Bu tarihi başarıdan gururu ve sevinç duyuyoruz.

Kalıcı barışa bir adım daha yaklaşmış olduk. Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekmektedir. Azerbaycan'a olan desteğimizi sürdürmeliyiz.

yeni-proje-10.jpg

'MASUM ÇOCUKLAR ACIMASIZCA KATLEDİLİYOR'

Filistin'de insanlık dramı yaşanıyor. Masum çocuklar acımazsızca katlediliyor. 7 Ekim'den beri şahit olduklarımızı mazur gösterecek, bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yoktur. Gazze'de tam 28 gündür insanlığa karşı suç işlenmektedir.

Türk dünyası olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz, önce ateşkese sonrasında kalıcı barışa giden yolu kolaylaştıracaktır. Uluslararası Barış Konferansı için zemin oluşturma çabalarımız sürüyor.

yeni-proje-11.jpg

'ÖNCELİĞİMİZ İNSANİ ATEŞKES'

İlkeli ve insani bir duruş sergiledik. Önceliğimiz insani ateşkesin süratle teşkil edilmesidir. Şimdiye kadar 10 uçak dolusu insani yardım malzemesini bölgeye sevk ettik. Şartlar elverdikçe yenilerini göndermeye devam edeceğiz.

Müslüman, Hristiyan veya Yahudi fark etmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz.

yeni-proje-12.jpg

ERDOĞAN'DAN TÜRKİYE YÜZYILI VURGUSU

Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu önümüzdeki devri Türk devri yapmak için omuz omuz çalışacağız.

Büyük Türk ailesinin ayrılmaz bir parçası Kıbrıs Türkleri ile dayanışma içinde hareket etmek hepimizin yükümlülüğüdür.