İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Toplantılarımızın ekonomik ilişkilerin daha da ilerlemesine vesile olmasını diliyorum. Dostumuz İspanya ile mükemmel ilişkilere sahibiz. İlişkilerimizin kapsamlı ortaklık olarak tanımlanmasına siz değerli iş insanlarımızın payı büyüktür. Ekonomi, ticaret ve yatırımlar hükümetler arası zirve toplantımızın temel sütunları arasında yer alacak. Muazzam potansiyel ve dinamizm bizlere daha ileri hedeflere gitme cesareti veriyor.

İSPANYA TÜRKİYE’DE EN ÇOK YATIRIM YAPAN 6. ÜLKE

2002 öncesinde 2 milyar dolar civarında seyreden ticaret hacmimiz geçen sene 19.2 milyar dolara ulaştı. Böylelikle 20 milyar dolar hedefimizi neredeyse yakaladık. Bu hacmi çok daha ileri taşıyacağımıza inanıyorum. İspanya’nın 740 firma ve yaklaşık 11 milyar dolarlık stokla Türkiye’de en çok yatırım yapan 6. ülke olması da bu yaklaşımın sonucudur.

ŞİRKETLERİ ÜLKEMİZE DAVET EDİYORUZ

Daha fazla şirketi ülkemize davet ediyoruz. Bizim şirketlerimizin de önemli yatırımları İspanya’da bulunmaktadır. Barcelona’daki stadyum bunun en büyük örneklerindendir. İmkan verilmesi halinde daha da fazla yatırım yapılabilir.

TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ

İspanya’dan çok daha fazla yatırımcıyı bölgenin cazibe merkezi olan Türkiye’ye davet ediyoruz. Ticarette rekabet algısından sıyrılarak işbirliğini ön plana çıkaran yaklaşım yer almalıdır. Bu anlayış kalıcı iyi ilişkileri tesis edecektir.

GAZZE’DE 37 BİN İNSAN KATLEDİLDİ

Gazze’de yaşanan soykırım vicdan sahibi herkesin yüreğini kanatıyor. Gazze’de 16 bini çocuk olmak üzere 37 binden fazla insan göz göre göre katledildi. 85 bin sivil yaralandı. Kiliseler, camiler, okullar bombalandı. Basın mensupları öldürüldü. İnsani yardım görevlileri vuruldu. Ateşkes çağrılarına dahi kan dökerek karşılık veren bir şımarıklıkla karşı karşıyayız. Bu konuda değerli dostum Sanchez’in takındığı tavrını tebrik ediyorum. İsrail’in yönetiminin tüm çağrılara rağmen sürdürdüğü pervasızlıkların anti semitizmi körüklediğine de şahit oluyoruz. İspanya Başbakanı sayın Pedro Sanchez ilk günden bu yana ilkeli, tutarlı ve dirayetli bir politika benimsedi. Sanchez Türk Milleti’nin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir.

AVRUPA BİRLİĞİ ADIMLARIMIZ KARŞILIK BULAMIYOR

AK Parti’den Yeniden Refah’a tepki AK Parti’den Yeniden Refah’a tepki

Avrupa Birliği’ne yönelik samimi adımlarımız, salt kendi çıkarını düşünen bir takım üyelerin engellemeleri nedeniyle karşılık bulamıyor. AP seçimlerinin ortaya çıkardığı tablo ve endişeyle izlenen aşırı sağın yükselişi bu durumu körükleyecek. Katı vize uygulamaları, gümrük birliği anlaşmasının yenilenememesi durumları da mevcut. İspanya’nın bize verdiği samimi desteğe müteşekkirim. Bu olumlu adımların artarak devam edeceğin inanıyorum.

Editör: Zehra Ceviziş