Veteriner Hekim Bilge Öztürk,

Psikiyatri Uzmanı Dr. Eralp Türk: "Bağımlılıktan kurtulmak için hastanın kararlığı çok önemli" Psikiyatri Uzmanı Dr. Eralp Türk: "Bağımlılıktan kurtulmak için hastanın kararlığı çok önemli"

Tekrar merhabalar..

Hayatımızı paylaştığımız bu güzel çocukların sorumluluklarını alırken, prosedürlerin arttığını da unutmamamız gerekiyor. Ev ortamında birlikte yaşadığımız kedi ve köpeklerin sağlık konusunda çevreye zarar vermemesi adına uygulamalarının kontrol edilebilirliği için yasalaştırılmaları gerekmektedir.

Son yönetmeliğe göre, 31 aralık 2022 tarihine kadar kimliklendirilmelidirler. Aynı zamanda kontrolü adına çip takılmalıdır. Çip; derinin altına takılan pirinç tanesi kadar küçük bir aparattır. Derinin altına yerleştirilen bu çiplerin her birinin farklı seri numaraları vardır. Sizin köpeğiniz, ülke sınırları içinde 1000 km uzaktaki bir yerde de olsa, veteriner hekime götürüldüğü takdirde kontrolü mümkündür.

Tabii bu sırada sorumluluklarımız da belli bir oranda artmaktadır. Bu çocukların sahip değişikliklerini, ölüm ve kayıp bilgilendirmelerini veteriner hekim aracılığı ile tarım il müdürlüklerine bildirilmelidir. Örneğin; sahip değişikliği olacak bir köpek için, eski sahibi ve yeni sahibi yanlarına köpeği de alarak bulundukları il veya ilçe tarım müdürlüğüne gitmelidir. Burada karne kontrolü yapılacak, çip numarası kontrol edilecek ve sahip değişikliği karşılıklı imzalarla da gerçekleştirilebilecek.

Sistemin oturabilmesi adına, takılan çipler, verilen karneler, sahipler ve evcil hayvanları, yapılan aşı uygulamaları, Petvet isimli programa kaydediliyor. Bu sistem, tarım müdürlüklerinin, biz veteriner hekimlerin erişebildiği, sahip ve hayvanın tüm bilgilerini görebildiğimiz bir platform. Böylelikle başka bir hekime yolunuz düştüğünde, karnenizi unutmanız gibi bir durumda da önceki hekime ulaşmadığınızda da sistemden aşı durumunuz gözükebiliyor.

Sistemin hayata geçirilişi bir seneye yakın bir zaman önceye dayansa da hala bu konuda bilgilendirilmeyen hasta sahiplerimiz maalesef ki var. Bunun içindir ki sürenin kısaldığını hatırlatmak istedim.

Yasal süreç sonunda; kayıtlı olmayan kedi köpek ve gelincikler için nasıl bir yaptırım uygulanacak ve ceza sistemi olacak bilmiyoruz ama sistem kliniğimize gelen ve muayene olup reçete ya da uygulama yapılan tüm hayvanları kayıt altına almadan kontrol etmemize engel olacak gibi gözüküyor.

Bunu pitbull ve diğer yasaklı ırklarda yaşadık, yaşıyoruz…

Yasal süreci atlamadan sistemde yerinizi almanızı bekliyor, sağlıklı günler diliyorum