9 Eylül 1999'dan öncesi sigortalıları kapsayan teklife göre, bu tarih öncesinde sigortalanmış kişiler, kendi mevzuatı çerçevesinde yaşa takılmadan istisnasız emekli olabilme hakkına sahip olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı EYT kapsamında ilk maaşların Nisan ayında yatırılacağını duyurdu.

Bakanlık, "Vatandaşlar yasanın yürürlüğe girmesinin ardından başvuruda bulunabilecek ve başvuruyu takip eden ay maaşları hesaplarına yatacak" açıklamasını yaptı.

Düzenlemeyle birlikte işverene kıdem tazminatı için kredi desteği de sağlanacak.

EYT BAŞVURU SÜRECİ NASIL OLACAK?

EYT'lilere bakıldığında büyük çoğunluğunun SSK kapsamında olduğu görülüyor. Bu kapsamındaki EYT'lilerin yüzde 87'si ise halen bir işte çalışan sigortalılar. EYT emeklilik başvurusu çalışanlar için farklı çalışmayanlar için ise farklı gerçekleşecek. İşte adım adım EYT başvuru süreci:

-Çalışmayanlar sadece emeklilik başvurusu yaparak işlemlerini başlatabilecekler

-Çalışan EYT'liler için ise birkaç aşamalı bir başvuru süreci gerçekleşecek

-Emeklilik başvurusu yapmak isteyen çalışan EYT'liler öncelikli olarak işyerlerinden çıkış belgesi alacaklar

-Bu belge ile emeklilik müracaatlarını gerçekleştirecekler

-Daha sonra emeklilik kararının ardından tüm EYT'liler ve emekliler istedikleri bir işyerinde çalışabilecek

-Çalışan emeklilerin maaşlarında herhangi bir kesinti olmayacak. Burada tek istisna memur olmakta

-Emekli olduktan sonra bir kamu kurumunda çalışanların emekli maaşları kesiliyor

-Diğer emekliler hem çalıştıkları işyerlerinden hem de SGK'dan maaş alabiliyor

DETAYLAR

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki EYT'liler bayram ikramiyesi alacak mı? Promosyon ücretleri ne kadar olacak? İşte detaylar...

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “28 Şubat gecesi ve 1 Mart’ın ilk saatlerinde EYT yasası Meclis’ten geçti. Daha sonra bu yasa Resmi Gazete’de yayımlandı.

Başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek. E-Devlet'ten başvuru yaptığınızda ekran sizi SGK uygulamasına yönlendirecek ve bu suretle de emeklilik başvuru işlemi yapılmış olacak.

TOPLU MAAŞ HAKKI

İlk maaşlar da bir sonraki ay hak edilmiş olacağı için nisan başı itibarıyla ilk maaşlar alınmaya başlanacak. Ola ki emeklilik işlemleri SGK açısından uzun sürdü, vatandaşlar mart ayında dilekçe verdikleri için nisanda almaya hak kazanıyorlar ve daha sonraki aylarda aylık bağlansa dahi nisan ayı ile beraber toplu bir şekilde maaş alabileceklerdir.

İlk etapta 2 milyon 250 bin vatandaşımız emekli olacak normal şartlarda yıllık 40 bin emekli olma sayısı var. Bu olağanüstü bir durumdur. SGK’da yoğunluktan dolayı aylık bağlanmama durumu olacağını düşünmüyorum ama ola ki bir aksilik yaşandı. Nisan ayı itibarıyla vatandaşlar toplu bir şekilde maaşlarını alabileceklerdir.

EYT’LİLER PRİM GÜNLERİNİ DOLDURDUKÇA KADEMELİ BİR ŞEKİLDE Mİ EMEKLİ OLACAK?

Şu anda e-Devlet'de ‘ben ne zaman emekli olurum?’ uygulamasına girildiğinde vatandaşlarımız ne kadar eksik günü varsa görüyorlar. Şimdi hiçbir şekilde yaşı beklemeyecekler eksik olan primi tamamlamaları halinde emekli olabilecekler.

Bazı borçlanma türleri var bu borçlanmaları yaparak da eksik primleri tamamlayabilirler.

EYT’LİLER BAYRAM İKRAMİYESİ ALACAK MI?

EYT’liler de normal emeklilerle aynı hiçbir şekilde daha önce emekli olmuş ve daha sonra emekli olacak kişilerden ne eksik ne fazla maaş alacaklar ve aynı haklara sahiplerdir. O yüzden kendileri de Ramazan ayında ilk olmak suretiyle bayram ikramiyelerini alacaklardır. Alacakları tutar diğer emeklilerle eşit olacaktır.”

BANKA PROMOSYONLARINDA ARTIŞ BEKLİYOR MUSUNUZ?

Banka promosyonları çok önemli hale geldi hem bankalar açısından hem banka promosyonları alacaklar açısından. Bankalar açısından önemli hale geldi çünkü bankaların TL mevduatı tutma oranı artırıldı. Eğer bankaların döviz mevduatı yüzde 50’den fazla ise Merkez Bankası’nın zorunlu karşılığı ve devlet tahvili alma zorunluluğu artırıldı. Bundan dolayı bankaların TL mevduatları yoksa zararda olacaktır.

O yüzden bankalar bir promosyon yarışına girecektir. Vatandaşlarımız da bu promosyonu almak için bekliyor. 5 bin ile eklemelerle beraber 15 bin lira civarında bir promosyon durumu olacağını ben bekliyorum.

Bunun için vatandaşlarımız bankaya gidip ‘bana ne kadar promosyon vereceksin?’ şeklinde sormalıdır."