Finlandiya, sınır güvenliğini arttırmak amacıyla Rusya sınırına 200 km uzunluğunda bir duvar inşa etmeye başladı.

Sınır Muhafızları duvarın 3 metre yüksekliğinde olacağını ve üzerinde dikenli teller bulunacağını açıkladı.

Finlandiya 1340 kilometrelik mesafeyle Rusya ile en uzun Avrupa Birliği sınırını paylaşıyor. Şu anda sınırda hafif ahşap çitler bulunuyor.

İsveç ordusu TikTok kullanımını yasakladı İsveç ordusu TikTok kullanımını yasakladı

Finlandiya, Ukrayna'da savaşmak üzere askere gitmekten kaçan Rusların sayısındaki artış nedeniyle duvar inşa etmeye karar verdi.

Finlandiya Parlamentosu, ülkenin NATO ittifakına üyelik teklifini hızlandıracak bir yasa tasarısını Salı günü görüşmeye başladı ve Çarşamba günü bir oylama yapılması bekleniyor.

Imatra sınır kapısındaki duvar çalışmaları ormanların temizlenmesiyle başlarken, yeni yol ve duvar inşaatına Mart ayında başlanması planlanıyor.

Duvarın belirli bölümlerine gece görüş kameraları, ışıklar ve hoparlörler yerleştirilecek.

Sınır Muhafızları'na göre, Imatra'daki 3 kilometrelik pilot projenin Haziran ayı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Finlandiya Temmuz ayında Sınır Koruma Yasası'nda yeni değişiklikler yaparak daha güçlü bir duvar inşa edilmesine izin verdi. Mevcut ahşap çitler çiftlik hayvanlarının sınırı geçmesini önlemek için kullanılıyor.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana Finlandiya doğu sınırını güçlendirmeye çalışıyor.

Eylül ayında, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da savaşacak yedek askerler için seferberlik emri vermesinin ardından çok sayıda Rus, Finlandiya'ya kaçmaya başladı.

Rusya'nın geçen yıl 24 Şubat'taki işgalinin ardından, Finlandiya ve İsveç yıllarca sürdürdükleri tarafsızlığı sonlandırıp, NATO'ya katılmaya karar verdiler.

ABD ve Kanada'nın yanı sıra 28 Avrupa ülkesinden oluşan NATO'da Türkiye ve Macaristan dışındaki ülkeler iki İskandinav ülkesinin katılımına onay verdi.

Finlandiya hükümeti Nisan ayı başında yapılacak seçimlerden önce üyelik başvurusunu sonuca ulaştırmak istiyor.