Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu eylül sayısını yayımladı. Açıklanan son raporda Türkiye ile ilgili olarak yeni ekonomi yönetiminin atanma sonrasına değinen Fitch, para politikasının daha ortodoks bir hal aldığı ifade etti.

Fitch, Türkiye ekonomisinin 2023 yılının ikinci çeyreğindeki beklenenden daha güçlü büyüdüğünü vurgularken ikinci çeyrekteki güçlü büyümenin ardından bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahmininin ise yüzde 2,5’ten yüzde 4,3’e yükseltildiği açıkladı.

BES'te yeni dönem başladı! BES'te yeni dönem başladı!

ENFLASYON VE CARİ AÇIKTA ARTIŞ OLABİLİR

Fitch'in bu revizesi sonrasında gözler enflasyon ve cari açığa çevrildi. Çünkü yapılan araştırmalar enflasyon oranındaki yüzde 10'luk artışın ekonomik büyümeyi yüzde 1.9 oranında azalttığını ortaya koyarken, büyüme oranındaki artışlar cari işlemler dengesini olumsuz yönde etkileyerek cari açığın artmasını sağladığını gösteriyor.

2025'TE YÜZDE 3,4 BÜYÜYECEK

Yatırım, hükümet harcamaları ve tüketimdeki artışın ekonominin çeyreklik bazdaki büyümenin iticisi olduğu vurgulanarak bunun Fitch’in yüzde 0,6 olan tahmininin çok üzerinde olduğu belirtildi. Büyüme ivmesinin sürdürmesinin beklendiği belirtilen raporda, deprem sonrası yeniden inşa projelerine yönelik hükümet harcamalarının da ekonomiyi desteklemeye devam edeceği belirtildi. Raporda ayrıca Türkiye ekonomisinin 2024’te yüzde 3 ve 2025’te ise yüzde 3,4 büyümesinin beklendiği ifade edildi.