Fibromiyalji; doktor doktor gezdim fakat ne çare…

Günümüzün en sık görülen ağrılı hastalıklarından biridir Fibromiyalji. Özellikle geçmeyen ağrılarınız varsa mutlaka Fibromiyalji düşünülmelidir.

Hassas insanlar daha çok etkilenir. Hekim olarak onlarla arkadaş olmak zorunda hissederim kendimi. Çünkü bu hastalardan ailesinin, yakın çevresinin ve hekimlerin kendilerini anlamadıklarını defalarca dinledim. Bu serzenişlerde Fibromiyalji arkadaşlarıma kesinlikle hak veriyorum.

Çünkü Fibromiyalji bazen öyle zorlarki insanları sanırsın kanser ağrısı, bazen iltihaplı romatizmalara rahmet okutur. Doktora gidersin tüm tahliller yapılır ve sonra hekim eğer Fibromiyalji ile tecrübeli değilse hastaya önemli birşeyin olmadığı söylenir. İşte çoğu zaman bu noktada başlar serzenişler. Aile çevresi hastaya herşeyin yapıldı bak abartma der ve sorun biraz daha derinleşir işte bu yüzden Fibromiyalji hastalarına bir arkadaş bir sırdaş olmak zorundadır doktoru.

Fibromiyaljide ne gibi sorunlar vardır

Özellikle uzun süreli geçmeyen kronik ağrı Bu ağrı tüm vücudu etkiler Hastalarda anksiyete, depresyon ve panik atak sıklığı yüksektir Bayanlarda adet ağrıları Uyku problemleri Eklem ağrıları Şişkinlik hissi Kaşıntı ve cilt problemleri Karın ağrısı Baş dönmesi Halsizlik ve yorgunluk.

Ne çok şikayetler varmış gerçekten diyorsunuzdur. Evet bu yüzden hastalar doktor doktor gezerler Fibromiyalji ile ilgilenen bir hekime rast gelene kadar.

Ramazan’da demir eksikliğine dikkat Ramazan’da demir eksikliğine dikkat

Fibromiyalji de tüm tahlil ler ve MR lar normaldir ama diğer birçok hastalığı dışlamak için ben mutlaka geniş bir kan tetkiki ve MR larına bakmadan asla tedaviye başlamıyorum.

Bu konuda hastalarımız çaresiz değil tabiki İyi bir hekim ve Fibromiyalji arkadaşlığı ilişkisi ile uzun süreli sabırlı tedavi ve kontroller le hastalarımız iyi bir hayat kalitesine ulaşabiliyor.

Editör: Özge Solak