Hürriyet yazarı Noyan Doğan, artan trafik sigortaları ile birlikte aracına sigorta yaptırmadan trafiğe çıkanların sayısındaki artışa dikkati çekti.

Doğan, şu ifadeleri kullandı:

Kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde artış! Kredi kartı ve ticari kredi faizlerinde artış!

"Trafikte başkasının aracına vereceğiniz zarar karşısında ödenecek bedel ya da ölümlü kazaya karıştığınızda ödenecek bedeni tazminatlar ciddi boyutlara ulaştı. O nedenle trafikte hiçbir sürücü sigortasız dolaşacak kadar cesur değil.

Şimdi diyeceksiniz ki, ne güzel işte, trafikte, sigortasız araç sayısı azalıyor. Öyle de maalesef başka sorun ortaya çıktı. Araç bazında bakıldığında durum vahim. Mesela, son dönemde kazaların sıkça yaşandığı yolcu otobüslerinde sigortasızlık oranı yüzde 29’a yakın.

HER 4 OTOBÜSTEN 1’İ SİGORTASIZ

Daha açık bir anlatımla, neredeyse her 4 otobüsten 1’i sigortasız. Bu durum hem otobüsle seyahat edenleri hem de otobüslerle kazaya karışan diğer tüm araç sahiplerini olumsuz etkileyecek bir durum. Düşünsenize, otobüsün sürücüsü uyuya kalıyor, kazaya karışıyor, en ez üç beş araca ve o araçlardaki kişilere zarar veriyor ama otobüsün trafik sigortası yok.

BU İLLERE DİKKAT

Sıralayacağım illerde sigortasız araç oranı çok yüksek. Hangi iller mi? İlk sırada Şanlıurfa geliyor. Şanlıurfa’da, trafikteki araçların yüzde 42’si sigortasız. Sigortasız araç sayısının fazla olduğu diğer iller; Iğdır, Kilis, Burdur, Afyon, Şırnak, Karaman, Ardahan, Manisa, Çanakkale. Bu illerde trafikteki araçların yüzde 30 ila yüzde 35’i sigortasız."