Motorine art arda indirim! Motorine art arda indirim!

Altın fiyatları geçen hafta rekor seviyeleri gördükten sonra yeni haftada dalgalı seyrini sürdürüyor. Peki altın fiyatlarında yön ne olur? Ekonomi uzmanlarının tahminleri neler? İşte detaylar...

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ata Yatırım Genel Müdürü Mehmet Gönen açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Altın, İsrail-Filistin çatışmasının büyüme riskinden dolayı gördüğü artışı bir miktar geri verdi. Ancak halen yüksek seviyelerde. Yurt dışında faiz artırımlarının sonuna gelindiği konuşuluyor. Bu da altın’ı destekler. Çok fazla gerileme beklemiyoruz.

1850 LİRA SEVİYESİ BU YIL BİTMEDEN KIRILIR MI?

Mevcut gidişatta TL dolara karşı ayda %2,5 civarı değer kaybediyor. Bunu hesaba katarak 1850 seviyesinin gayet mümkün olduğunu değerlendiriyoruz.

YIL SONU ÖNCESİNDE ALTIN ALACAKLARA BİR UYARINIZ VAR MI?

Altın, kısa vadede çok oynak, uzun vadede de enflasyon kadar değer kazanan bir tasarruf aracıdır. Normalleşen para politikası sonrası, mevduat ürünleri -daha az oynaklıkla- enflasyona karşı korunmayı yine sağlayabilir.

PİYASALARIN SEYRİ NE OLUR?

Altın, Merkez Bankamızın kararlarından çok, global faiz piyasalarına bağlı hareket eder. Özellikle ABD faizlerine dair gelişmeler altın’ın seyrinde daha etkili olacaktır.

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Altında geçtiğimiz hafta 2000 $ seviyesine yaklaşılması bir miktar kar satışlarına neden oldu. Küresel piyasalarda jeopolitik risklerin etkisinin azalması, ABD’den gelen enflasyon verisinin beklenti altında gerçekleşmesi ve beraberinde tahvil getirilerinde görülen gerilemeyle birlikte altında geri çekilme gözlemledik. Geçtiğimiz haftadaki alımların hafta başlangıcında satışla karşılaşması her ne kadar olumsuz olarak algılansa da Fed’e yönelik faiz indirim beklentilerinde görülen artışla beraber altında yükseliş momentumunun korunacağını düşünmekteyiz.

Gram altında 1775 TL desteği üzerinde kalıcılık sağlamaya devam ediyor. Bu seviye korunduğu sürece rekor seviye olan 1850 TL direncinin aşılabilme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde ise 1730 TL desteğini takip ediyor olacağız.

ŞU ANDA ALIM YAPMAK MANTIKLI MI?

Orta vade programda dolar kuruna yönelik beklentiler ve Fed’e yönelik faiz indirim beklentilerinin sıcak olacağı bir yılda altın yatırımlarının artabileceği görüşündeyiz.

BU HAFTA MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK. KARAR SONRASI DOLAR VE ALTINDA BİR DEĞİŞİM BEKLİYOR MUSUNUZ?

Bu hafta TCMB’den faiz kararını alacağız. Piyasa beklentileri 250 ila 500 baz puan aralığında şekilleniyor. Kurum olarak 500 baz puan artırım yapılarak politika faizinin %40 seviyesine gelmesini bekliyoruz. Bu senaryoda piyasalarda volatiliteni artacağını düşünüyoruz. Döviz, altın ve Borsa İstanbul’da meydana gelebilecek geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği görüşündeyiz."

Kaynak: Milliyet