Rusya ve Ukrayna arasında çıkan savaş nedeniyle dünya enerji krizinin etkisi altına girmişken petrol piyasası ise gözünü OPEC+ koalisyonunun yarın gerçekleştireceği toplantıya çevirdi.

Toplantıya dair beklentiler petrol piyasasının beş aydan fazla süredir en düşük kapanışa gerilemesini beraberinde getirdi. ABD ham petrol 94 doların altına gerilerken brent petrol de 100 doların altına indi.

ÜRETİM POLİTİKASI BELİRLENECEK

BloombergHT'de yer alan habere göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefikleri, ABD'nin Suudi Arabistan'ı daha fazla üretime çağırmasının ardından Eylül ayı üretim politikasına karar vermek için çarşamba günü sanal olarak toplanacak.

Ham petrol, küresel yavaşlamanın enerji talebini azaltacağı endişeleriyle önceki iki ayda düşüş gördükten sonra Ağustos’u kayıpla açmıştı.

Düşüş, ABD ve Avrupa Birliği'nin Rusya'nın enerji ihracatına bir dizi yaptırım uygulamasına rağmen, şubat sonunda Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana elde edilen tüm kazanımları kaybettirdi.

REKOR KÂR AÇIKLAMIŞTI

Yatırımcılar, Shell Plc dahil olmak üzere rakiplerin rekor kâr açıklamasının ardından salı günü BP'nin bilançosuna da bakacak.

Shell İcra Kurulu Başkanı Ben van Beurden geçen hafta yaptığı açıklamada, arzdaki sıkılığın talep üzerindeki risklerden daha ağır basması nedeniyle petrol fiyatlarının düşmekten ziyade yükselme olasılığının daha fazla olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden da ek arz için geçen ay Suudi Arabistan'ı ziyaret etmişti.