Küresel piyasalarda bankacılık krizi endişeleri yaşanıyor. Bu durum, güvenli liman olarak görülen altına talebi artırdı.

GRAM ALTIN 1,5 AY SONRA REKOR KIRDI

Dışarıda ons altın 1.940 dolara yaklaştı, şubat başından bu yana en yüksek seviyesini gördü. İçeride gram altın da bir buçuk ay sonra rekor kırdı. Gram altın bu sabah uluslararası piyasalarda 1.184 liraya çıktı.

Hem ons hem gram altın bu hafta yüzde 3 değer kazandı.

Altının gram fiyatı, yeni güne yükselişle başlamasının ardından yüzde 0,17 artışla 1.173 liradan işlem görüyor.

Çeyrek altın 1.920 lira, Cumhuriyet altını da 7.790 liradan satılıyor.

Dün yüzde 0,75 artışla günü 1.918 dolardan tamamlayan altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanış seviyesinin hemen üzerinde 1.919 dolardan alıcı buluyor.

ABD’de başlayan ve Avrupa’ya sıçrayan bankacılık sektörüne ilişkin endişeler piyasalarda oynaklığı had safhaya çıkarırken, önemli merkez bankalarının atacağı adımlara yönelik beklentilerde de belirsizlik arttı.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugünkü faiz kararının yatırımcıların odağında yer aldığını belirterek, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın gelecek dönem para politikasına ilişkin açıklamalarının piyasalarda oynaklığı artırabileceğini kaydetti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB’nin 50 baz puanlık faiz artışı ihtimali yüzde 14 seviyesine kadar gerilerken, bankanın faiz artırımlarına 25 baz puanla devam edeceği öngörülmeye başladı.

Bugün ECB’nin faiz kararının yanı sıra ABD’de konut başlangıçları başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.890 doların destek, 1.950 doların direnç konumunda bulunduğunu söyledi.

Spot piyasada altın satış fiyatları;

Çeyrek altın 1944 lira,

Yarım altın 3888 lira,

Cumhuriyet altını 7746 lira

Gremse altın 19463 liraya satılıyor.

Editör: Seren Bülbül