Merkez Bankası’nın yeni yıl itibarıyla faizleri sabit tutmasının ardından mevduat faizleri yataya yakın seyretmeye başladı. Bankalarda mevduat faizleri enflasyonun altında getiri sağlarken, yatırımcılar alternatiflere yönelmeye başladı.

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru sert düşüş gösteren borsada rüzgar tersine döndü. Özellikle halka arzların etkisiyle birlikte borsada yatırımcı sayısında dikkat çeken yükselişler görülmeye başlandı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre 27 Şubat 2024 itibarıyla pay senedi yatırımcı sayısı yeniden 8 milyonu aşarken, toplam bakiyeli yatırımcı sayısı da 11 milyon 145 bin 352 oldu. Borsa İstanbul'daki toplam yatırımcı sayısı ise 34,46 milyon olarak gerçekleşti.

FAİZLERİN SABİT KALMASI YATIRIMCILARI YENİ ARAYIŞA MI İTİYOR?

İşsizlik rakamları açıklandı İşsizlik rakamları açıklandı

Öte yandan gram altın fiyatı bu hafta rekor üstüne rekor kırıyor.

Peki gram altın neden yükseliyor, borsa ve gram altın için tahminler neler?

Faizlerin sabit kalması yatırımcıları borsaya mı yönlendiriyor?

Ekonomist Hikmet Baydar konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye anlattı. Baydar konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Yatırımcıların borsaya ilgisi hem parasını enflasyona karşı koruma isteğinden hem de büyüyen şirketlerin karlılığından pay alabilmek amacı taşımaktadır. Faizler eğer bir sürpriz olmazsa yükselmeyecek, ancak gelecekte düşecek beklentisi bulunmaktadır. Bu durumda borsaya ilgi gelecekte de artacak gibi görünmektedir.

BORSADA YENİ TAHMİN

Borsada 9412 puan seviyesi teknik olarak önemli bir direnç ve en son 9411 puan denendi ancak tutunamadı. Satış geldiğinde işlem hacminin düşmesi nedeniyle, önümüzdeki günlerde bu direncin tekrar test edilme ihtimalini yüksek görüyorum. Eğer kırmayı başarabilirse ki bu ihtimal oldukça fazla, 9600 puan seviyelerine doğru gelen stop alımlarıyla hızlı bir yükseliş gösterebilir.

GRAM ALTINDA REKOR ÜSTÜNE REKOR! NEDENİ BELLİ OLDU

Gram altındaki yükselişin bir sebebi altına olan talebin artarak sürmesi ve diğer sebebi ise döviz kurunun hafif yükselmesidir. Seçim öncesinde risk almak istemeyenler altını güvenli bir liman olarak görmektedirler. O yüzden seçime kadar da altın talebi devam edebilir.

GRAM ALTIN İÇİN 2100 TL HEDEFİ

Seçime kadar altın alma eğilimi devam edebileceğinden, bu süre içerisinde döviz kurunda ve ons altın fiyatında bir gevşeme olmazsa 2100 lira seviyelerine doğru yükselişine devam edebilir.

ALTIN VE BORSADAN HANGİSİ DAHA CAZİP?

Aslında ikisi risk seviyeleri çok farklı yatırım araçlarıdır. Mali yapısı güçlü ve iyi yönetilen şirketler uzun zaman için altından daha avantajlıdır. Altın ise parasal sisteme güvenin azaldığı, likidite bolluğu nedeniyle enflasyonist risklerin olduğu, jeopolitik gerginliklerin arttığı dönemlerde daha çok tercih edilmektedir.

Uzun vadede borsa daha iyi getiri sağlama potansiyeline sahiptir. Özellikle dolar bazında bakarsak borsa zirve seviyelerinin hala yarısı civarındayken, ons altın yeni gördüğü zirveye yakın seviyelerdedir.”

Editör: Özge Solak