CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, üç buçuk milyon grip aşısının yetersiz kalacağına dikkat çekerken, aşının eczanelerde 243 TL’den satılacağını söyledi.

Eylül ayı içerisinde 3 buçuk milyon grip aşısının Türkiye’de olacağının duyurulmasını değerlendiren CHP'li Bulut20 milyona yakın riskli hastanın olduğu Türkiye’de 3 buçuk milyon grip aşısının ihtiyacı karşılamada yetersiz kalacağına dikkat çekti, aşıların geçen yıla göre yüzde 180 zamlanarak eczanelerde 243 TL’den satılacağını kaydetti.

Erdoğan'dan asgari ücret, memur ve emekli maaşları artışlarıyla ilgili açıklama Erdoğan'dan asgari ücret, memur ve emekli maaşları artışlarıyla ilgili açıklama

Koronavirüs salgının da etkisiyle vatandaşların grip aşısına yöneldiğini kaydeden Bulut, “Grip aşısına olan ilgi Covid-19 ile birlikte arttı. Ancak geçen sene 85 lira 12 kuruş olarak belirlenen grip aşısı bu yıl 243 TL’den satılacak. Dolar kurunun artmasıyla birlikte, grip aşısı yüzde 180 oranında zamlandı. SGK’nın ödeme listesinde yer alan vatandaşlar grip aşısını ücretsiz olabilecek. Ödeme listesinde yer almayan vatandaşlar ise grip aşısını kendi cebinden karşılamak zorunda kalacak. Yani parası olan grip aşısı olabilecek, parası olmayan olamayacak. 4 kişilik bir aile grip aşısı yaptırdığında yaklaşık bin TL ödemek zorunda kalacak. Sağlık Bakanlığı vatandaşa kısaca ‘SGK ödeme listesinde değilsen grip aşısı yaptırma, hasta ol’ diyor” ifadelerini kullandı.