banner33

banner24

banner26

banner27

banner19

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin, "FETÖ konusunda himayenin kalkmasıdır birinci konu. O şahsın, terörist başının ABD tarafından himaye görüyor olması müttefiklik ilişkileri açısından çözülmesi gereken bir meseledir" dedi.

GÜNDEM 03.06.2021, 22:05 03.06.2021, 22:07
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Erdoğan-Biden görüşmesine ilişkin açıklama

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu.

Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini belirten Çelik, terör örgütlerinin daha karmaşık bir hal aldığını DEAŞ PKK arasındaki alışverişlerin daha çok yoğunlaştığı bir döneme girildiğini söyledi. Çelik, “Suriye'deki PKK'nın bazı müttefiklerimiz tarafından himaye edilme gerekçisi güya DEAŞ‘a verdikleri mücadeleydi. Biz bunun yalan olduğunu baştan bu yana ifade ediyorduk. Bizim açımızdan PKK'sı, PYD'si, YPG'si, DEAŞ'ı hepsi aynı şeydir, hepsi cinayet mekanizmalarıdır. Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları çerçevesinde 8 bin 500'ten fazla teröristlere ait hedef imha edilmiştir. Çok sayıda terörist ortadan kaldırılmıştır. Burada terör örgütü mevzi kaybettikçe ,'siviller, tarihi ve kültürel yapılar hedef alınıyor' diyor. Böyle bir şey doğru değildir" dedi.

"DEAŞ'a yönelik olarak birilerinin iddia ettiklerinin aksine en büyük mücadeleyi biz veriyoruz"

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) dünyada en yüksek hassasiyete sahip orduların başında geldiğini kaydeden Çelik, "TSK'nın Bu konuda yüksek bir tecrübesi vardır. Hedef terör örgütleridir ama bu propagandaların en çok müşteri bulduğu yerler terör örgütlerine destek vermeye çekinmeyen ülkelerdir. Bir yandan terörle mücadele ederken bir yandan kara propagandalarla mücadele etmeyi sürdürüyoruz. Bu çerçevede DEAŞ'a yönelik olarak birilerinin iddia ettiklerinin aksine en büyük mücadeleyi biz veriyoruz" dedi.

Şimdiye kadar DEAŞ ve FETÖ terör örgütlerine karşı yüzlerce operasyon gerçekleştiğini söyleyen Çelik, "TSK, Emniyet teşkilatımız görevinin başındadır. Bazı ülkeler maalesef geçmişte başka yerlerde yaptıkları gibi terör örgütlerini vekalet savaşları unsuru olarak kullanabileceklerini ve bununla bir sonuca varabileceklerini düşünüyorlar. Bütün bu gelişmelerin varacağı hiçbir yer yoktur. Terör örgütlerine destek verenler sadece utançla baş başa kalacaklardır" ifadelerini kullandı.

“Sanatçı arkadaşlarımızın seslerini duyduğumuzu ifade etmek isterim"

Pandemi çerçevesinde alınan tedbirlerle ilgili konuşan Çelik, sosyal medya ve başka kanallardan kendilerine ulaşan mesajların dikkate alındığını belirterek, “Burada süreçten istiyoruz ki herkes olumlu etkilensin. Kuşkusuz bütün dünyada olduğu gibi Türkiye de olumsuz etkileniyor. Bu kapsamda çeşitli sektörlere desteğimiz Cumhurbaşkanımızın desteği doğrultusunda devam ediyor.

Türkiye bundan olumsuz etkileniyor. Özellikle son günlerde müzisyen arkadaşlarımızın seslerini duyduğumuzu, ilettikleri mesajları değerlendirdiğimizi bilmemizi isterim Kültür ve Turizm Bakanlığımızın sanatçılarımıza, tiyatrocularımıza ve müzisyenlere verdiği destek önemlidir. Müzik Susmasın Projesi kapsamında bu destekler müzisyen arkadaşlarımızı da ulaştırılıyor, ulaştırılacaktır. Toplam son desteklerle birlikte 250 milyona ulaşan bir destek verilmiş olacaktır. Burada amaç, pandeminin yoğun zararlarını telafi etmektir. Bütün sanatçı arkadaşlarımızın mesajlarını aldığımızı, seslerini duyduğumuzu, bunun gündemimizde olduğunu ifade etmek isterim" diye konuştu.

25 milyon tutarında bir turne desteği söz konusu olacağını bildiren Çelik, "Müzik susmasın, Sanat susmasın projelerini yakın takip ettiğimizi söylemek istiyorum. Müzisyenlerimizle özgür bir şekilde eski günlerdeki gibi buluştuğumuz ortamları temenni ediyoruz" açıklamasında bulundu.

“İHA ve SİHA başarısı gün geçtikçe daha çok yaygınlaşıyor”

Savuma Sanayi ile ilgili uluslararası basında Türkiye'nin İHA ve SİHA'larla savaş yönetimlerini değiştirdiğine ilişkin analizler olduğunu söyleyen Çelik, İHA ve SİHA başarısının gün geçtikçe daha çok yaygınlaştığını belirterek, Türkiye'nin ilk Uçak Gemisi TCG-Anadolu'nun yapımının hızla devam ettiğini söyledi.

Uçak gemisi kullanılmaya başlandığında bunlara sahip olan sayılı ülkelerden olacağımızı kaydeden Çelik, "Kriz bölgelerine askerlerin intikal etmesi imkanına sahip olmuş olacak Türkiye. Türkiye bu stratejik üstünlüğü gemi ile katlayarak ortaya koymuş olacak. Türkiye açısından stratejik üstünlük sağlayacak bir zemine oluşmuş olacak. Doğal afetlerde kullanılabilecek. Yüzde 70'e yakın unsurun yerli olması bekleniyor, 200'e yakın firmanın katılım sağladığını ifade edebilirim" şeklinde konuştu.

Marmara Denizi'ndeki müsilaj problemi

Marmara Denizi'ndeki müsilaj probleminin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın öncelikli gündemlerinden olduğunu söyleyen Çelik, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunu son derece tedirgin edici ve asla tahammül edemeyeceğimiz bir kirliliğe işaret ediyor. Artık ortaya çıkan tablo radikal bir şekilde müdahale etmek gerektiğini gösteriyor " dedi.

Müsilajın yüzeyden temizlenmesinin çözüm olmadığını söyleyen Çelik, Marmara Denizi etrafından 25 milyona varan bir nüfus yaşadığını belirterek, “Bir heyet oluşturuldu, şimdiye kadar 91 noktada çeşitli örnekler alındı. Akademisyenler ve ilgili kurumlarla paylaşıldı. Kapsamlı bir hazırlık yapıldığını biliyoruz. İnşallah bu çalıştayın sonuçları Sayın Bakanımız tarafından bu hafta sonu paylaşılacak" diye konuştu.

“İsrail'in gerginliğini artırmaması gerekiyor”

İsrail'in yasa dışı konutları durdurması gerektiğini yaşananlardan ders almadığını söyleyen Çelik, "Batı Şeria'da 350 konuttan oluşan bir projenin temel atma töreni gerçekleştiğini biliyoruz bunu en güçlü şekilde kınıyoruz. İsrail'in gerginliğini artırmaması gerekiyor. BM İnsan Hakları Konseyi'nin İsrail'in ihlallerini soruşturmak üzere bağımsız bir komisyon kurmasından memnuniyet duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

FETÖ'nün Avrupa'daki faaliyetlerinin Türkiye tarafından takip edildiğini söyleyen Çelik şunları kaydetti:

"Maalesef Almanya'da FETÖ'nün de dahil edildiği bir proje ortaya çıktı. Almanya'da Türkleri ve Müslümanları hiçbir şekilde temsil etmeyen bu projeye geçit verilmemesi gerekirdi. Almanya'nın FETÖ konusunda çok daha hassas davranmasını bekliyoruz."

“Yeni anayasa gelecek nesillere borcumuzdur”

AK Parti'deki anayasa çalışmalarına ilişkin konuşan Çelik, "Cumhur İttifakı kendi içinde uzlaşı ortaya çıkardıktan sonra diğer partilerle paylaşılması ya da taslağın hayata geçirilmesi için adım atılması söz konusu. Çalışmalar bitmek üzere. Uzlaşılan bir metnin ortaya çıkma aşamasın yaklaştığımızı ifade etmek isterim. Yeni anayasa gelecek nesillere borcumuzdur, gelecek nesiller bizden alacaklıdır. Darbe süreçleri ortadan kalkıktan sonra bir sivil anayasa yapılması söz konusu oldu" açıklamasında bulundu.

“Erken seçim herhangi bir şekilde söz konusu değil”

Erken seçim tartışmalarına ilişkin konuşan Çelik, "Erken seçim herhangi bir şekilde söz konusu değil. Her girdiği seçimi kaybetmiş bir genel başkandan tutun da, oy oranı yüzde 1'lerde gezenlere kadar herkes erken seçim diye bir şey tutturmuş. Seçimlerin zamanında yapılacağını bu vesile ile ifade etmiştik. Esas olan bu süre içinde yapacağımız işlere yoğunlaşmaktır. Siyaset bir tez bir iddia ortaya koymak için yapılır. Hiçbir tez yok, hiçbir iddia yok. Siyasetle ilgili söylenmiş söz yok. Hepsi birbirine benzeyen bir yapının hiçbir siyasi argüman üretemeyip sürekli gündeme getirdiği konu olarak görüyoruz" dedi.

“Atina şunu anlamak zorundadır; Türkiye'nin üzerine AB'den ya da başkalarından baskı yaparak çözeceği hiçbir problemi yoktur”

Atina ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulunan Çelik şunları söyledi:

“Atina şunu anlamak zorundadır; Türkiye'nin üzerine AB'den ya da başkalarından baskı yaparak çözeceği hiçbir problemi yoktur. Problemin çözümü isteniyorsa bunun tek bir yöntemi vardır. O da bu mesele hakkında Türkiye ve Yunanistan'ın uzlaşıya varmasıdır. Bu coğrafyadaki sorunları kendimiz çözeceğiz. Bu sorunu ya Türkiye ile çözeceksiniz yada bu sorun çözülmeyecek. Oraya gelen her devlet başka gaye ile geliyor. Komşu olan biziz. Türkiye komşusunun zor zamanında yanında durur bunu istismar etmez. Türkiye dostluğundan herkesin fayda göreceği bir ülkedir."

“FETÖ konusunda himayenin kalkmasıdır birinci konu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Biden ile görüşmesinde hangi konuların ele alınacağına ilişkin konuşan Çelik, ABD ile köklü bir müttefik ilişkisi olduğunu belirterek, "Geçmişte ortaya konulan iş birliklerimiz Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu ortaya çıkarıyor. Yönetimlerden her zaman sağduyulu hareket etmelerini istiyoruz. FETÖ konusunda himayenin kalkmasıdır birinci konu. O şahsın terörist başının ABD tarafından himaye görüyor olması müttefiklik ilişkileri açısından çözülmesi gereken bir meseledir. ABD ile karşılıklı ekonomik ilişkilerimizi nasıl büyüteceğimiz, Suriye'nin geleceği, Libya'nın geleceği, Akdeniz konusunda ortak ilkeleri nasıl geliştirebileceğimizi konuşmamız gerekir. Odak noktamız o olursa bahsettiğim negatif noktaları çözmek daha kolay olur" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner25
26
parçalı bulutlu
banner21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner29