Özel Hayat Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mediha Yılmaz cilt kanseri farkındalık ayı kapsamında Polyteks firma çalışanlarıyla bir araya geldi.

Haftalık koronavirüs tablosu açıklandı! Haftalık koronavirüs tablosu açıklandı!

Türkiye ve yurt dışından gelen hastalara verdiği hizmetlerle Bursa’da sağlık sektörünün öncü kuruluşlarından olan Özel Hayat Hastanesi,  Mayıs ayı cilt kanseri farkındalık ayı kapsamında cilt kanserine dikkat çekmek ve benler ile ilgili yanlış bilgilere açıklık getirmek amacıyla Dermatoloji Uz.Dr.Mediha Yılmaz’ı Polyteks firma çalışanlarıyla buluşturdu.

Çalışanlara benlerin lazerle alınması ve cilt kanserlerine ilişkin yaptığı sunumda, her benin alınmaya uygun olmadığını belirten Özel Hayat Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mediha Yılmaz, benlerin uzman hekim tarafından muayene edildikten sonra alınması gerektiğini aksi takdirle ben kanseri teşhisinin atlanabileceği ve tedavide gecikmelere yol açabileceğine vurgu yaptı.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Mediha Yılmaz, “cilt kanserine genetik yatkınlığın dışında neden olan temel nedenlerin başında ilk olarak UV ışınları ve solaryum gelmektedir.  Burada özellikle açık tenli bireylerin uzun süre güneşe maruz kalmamaları önem arz ediyor. Çok sayıda beni  olan ve  güneş yanığına da maruz kalan kişilerin cilt kanserine yakalanma riski artıyor.  Her kanser türünde olduğu gibi cilt kanserinde de erken tanı çok önemli. Bizim müdahale etme olanaklarımızı arttırıyor. Cilt üzerinde oluşan leke ya da yaraların tespit ve takip edilmesi bunların doktorlara gösterilmesi erken tanı imkanı sunabilir” diye konuştu.

“BENLERDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ MUTLAKA TAKİP EDİN”

“Benlerdeki değişiklikler cilt kanseri riskinde en önemli belirtilerden biridir” diyen  Dr. Mediha Yılmaz, çalışanları benlerin mutlaka takip edilmesi gerektiği konusunda uyararak, “Vücudumuzdaki benlerin haritasını çıkarın ve değişimlerini takip edin. Benlerinizi fotoğraflayarak değişimlerini gözlemleyebilirsiniz. Düzenli bir şekilde benlerimizi takip etmemizde fayda var. Vücudumuzda ben sayısında artış ya da mevcut benlerdeki renk ve şekil değişiklikleri, özellikle zaman içinde hızla büyüyen rengi değişen kanama, kaşınma gibi belirtileri olan benler mutlaka dikkate alınmalı ve bir dermatoloji uzmanına gösterilmelidir” dedi.

Çok sayıda çalışanın hazır bulunduğu ve  ilgiyle takip ettiği  eğitim soru cevap şeklinde son buldu.