2023 seçimleri için geri sayım devam ederken HDP'nin nasıl bir tavır takınacağı herkes tarafından merak ediliyor. Konuyla ilgili ortaya atılan son iddiaya göre; HDP, 6'lı masanın Meral Akşener ya da Mansur Yavaş'ı aday göstermesi durumunda cumhurbaşkanlığı için aday çıkaracak. HDP yönetimi tarafından alınan bu kararın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na iletildiği konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2023 seçimleri için yaptığı "Cumhur İttifakı'nın adayı benim" şeklindeki açıklama sonrası gözler Millet İttifakı'nın kimi aday göstereceğine çevrildi.

HDP İLE İLGİLİ BOMBA İDDİA

Kimin aday olacağı konusunda birçok isim gündeme gelirken seçimlerde nasıl bir tavır takınacağı merak edilen HDP ile ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı. Kısa süre önce bir karar aldığı öne sürülen HDP yönetiminin altılı masanın Meral Akşener ya da Mansur Yavaş'ı aday göstermesi durumunda kendi adayını çıkaracak. HDP yönetiminin aldığı bu kararı da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da bizzat ilettiği konuşuluyor.

Öte yandan Metropoll tarafından yapılan son seçim anketinde HDP'nin Selahattin Demirtaş'ı aday göstermesi durumunda yaşanabilecekler şöyle:

Mansur Yavaş aday olursa:

Mansur Yavaş: 41.6Tayyip Erdoğan: 35.4Selahattin Demirtaş: 15.7Protesto:3.1Kararsız: 2.8

Meral Akşener aday olursa:

Tayyip Erdoğan: 38.3Meral Akşener: 35Selahattin Demirtaş: 17.3Protesto oy: 5Kararsız: 2.8

Ekrem İmamoğlu aday olursa:

Tayyip Erdoğan: 38.1Ekrem İmamoğlu: 33.9Selahattin Demirtaş: 15.8Protesto: 7.3Kararsız: 3.4

Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa:

Bakan Nebati'den enflasyonla mücadele mesajı Bakan Nebati'den enflasyonla mücadele mesajı

Tayyip Erdoğan: 40Kemal Kılıçdaroğlu: 30.7Selahattin Demirtaş: 16.8Protesto oy: 7.8Kararsız: 3.1