Türkiye 14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan seçimler öncesi siyaset gündeminde yaşanan gelişmelere kilitlendi.

Partiler arasındaki ittifaklarla ilgili yeni açıklamalar da dikkatle takip ediliyor. Bu doğrultuda, son dönemde gündemde olan HÜDA Par'ın Cumhur İttifakı içerisinde yer alıp almayacağı merak ediliyordu. Daha önce, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleme kararı aldık. Parlamento seçimleriyle ilgili de görüşmelerimiz devam ediyor" demişti.

Öte yandan partilerin ittifak protokolünü imzalayıp teslim etmesi için süre, bugün saat 17.00'de sona eriyor. HÜDA PAR'dan, Cumhur İttifakı'na katılma konusuna ilişkin açıklama geldi.

"AK PARTİ LİSTELERİNDEN SEÇİMLERE KATILACAĞIZ"

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "14 Mayıs'ta yapılacak olan parlamento seçimlerinde AK Parti listelerinden girmek suretiyle seçimlere katılacağız." dedi.

Öte yandan Habertürk muhabiri Öznur Karslı Çetiner canlı yayında şu bilgileri paylaştı:

"HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu yaptığı basın açıklamasında 5 Ocak 2023’te ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anlattı. O görüşmede gündeme ittifakların geldiğini ve ittifak teklifinin görüşüldüğünü söyledi. Ancak 6 Şubat’ta yaşanan çifte depremler sonrasında ittifak görüşmelerinin kesintiye uğradığını belirtti. Seçim kararının 14 Mayıs’ta olduğu netleşince de kendi logomuzla ittifak çatısı altında seçimlere katılma görüşümüz vardı. Seçim kanununda geçen sene yapılan değişiklikle ittifaktaki her parti ayrı ayrı oy alacağı için ve sayılacağı için bu seçimlerde ittifaka dahil olma durumunda önceliğimiz ittifakın totalde çoğunluğu sağlayıp sağlamayacağıydı. Bununla ilgili similasyonlar yaptık nasıl fayda sağlayacağımıza ilişkin. İttifakın Meclis çoğunluğunu nasıl sağlayacağı üzerine 5 Ocak’tan beri çalışıyorduk dedi Zekeriya Yapıcıoğlu.

İlk önceliğimiz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerde ipi göğüslemesiydi. İkinci öncelik de eğer Erdoğan’ın seçimi kazanması halinde Meclis’teki çoğunluğun muhalefete geçmesini de istemiyoruz ve bu muhalefete geçecekse de Meclis’te de HÜDA PAR olarak çoğunluğu sağlamasıydı. Üçüncü önceliğimizde partimizin Meclis’te güçlü şekilde temsil edilmesi diye belirtti. Kararımız da 14 Mayıs parlamento seçimlerinde AK Parti listelerinden girmek suretiyle seçimlere katılacağız şeklinde son durumu açıkladı, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu."

Editör: Seren Bülbül