Geçtiğimiz aylarda Bursa-İstanbul seferleri iptal edilip, İBB'ye iade edilen iki feribottan biri olan Orhan Gazi-1 feribotunun da satışa çıkarıldığı öğrenildi. İşte istenilen fiyat...

İBB, 20 yıldır Bursa-İstanbul arasında sefer düzenleyen İDO feribotlarından Orhan Gazi-1'i ihaleyle satacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Orhangazi – 1 isimli, 1200 kişi yolcu kapasiteli, yüksek hızlı hafif yolcu feribotu satışa sunuldu.

Muhammen bedeli 247.429.875 TL + KDV olarak açıklanan feribotun satış ihalesi, 14 Eylül 2022 tarihinde saat 11:05'te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Encümen Salonunda gerçekleştirilecek.

İhale, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 36. maddesine göre Kapalı Teklif Usulü ile yapılacak.

Mudanya-İstanbul arasında araç taşıyan feribotlar yakıt, bakım-onarım ve işçilik maliyetleri gerekçe gösterilerek hattan çıkartılarak İBB'ye iade edilmişti.

İç hat seferlerini durdurma kararı alan İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş.'den yapılan yazılı açıklamada özelleştirme politikaları sonrası yaşanan gelişmeler nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtilmişti.

İDO tarafından iade edilen feribotlar arasında  bulunan Osman Gazi-1 feribotu da geçtiğimiz aylarda satışa çıkarılmıştı.

9. Eker I Run sona erdi 9. Eker I Run sona erdi

İBB, İstanbul içinde çalışamayacak kadar büyük olan feribotları 10 yılı geçmeyecek süreyle kiralayabilmek ya da satabilmek için İBB Meclisi’nden yetki istemiş ve teklifi inceleyen Hukuk - Plan ve Bütçe ortak komisyonu, satışı talep edilen gemilerin Ticaret Kanunu’na göre taşınmaz mal sayılamayacağını değerlendirip, satış için meclisin yetkisine gerek olmadığı gerekçesiyle dosyayı iade etmişti.