Asgari ücret ve memur maaşlarına yapılan zamlardan sonra kamu işçilerinin ikramiyeleri de yeniden belirlendi.

İşçilerin ikramiyeleri hesaplarına ne zaman yatırılacak ve ikramiye ödemeleri nasıl hesaplanacak?

Buna göre kamu işçilerine 3 taksit halinde toplamda 8 bin liraya varan ikramiye verilecek.

İkramiye ödemeleri TC kimlik numarasına göre yapılıyor.

O nedenle TC kimlik numarası 0, 2, 4, 6 ve 8 ile başlayanların belirlenen tarihleri kontrol etmesi gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya CNN Türk’e yaptığı açıklamasında kamu işçisinin ikramiye ödemeleri ile ilgili tüm detayları şu sözlerle anlattı:

“Kendilerine ödenen ikramiyeleri biz tediye ödemeleri diye adlandırıyoruz.

Tabi Ocak ayından itibaren asgari ücretin artışı memur ve memur emeklilerinin maaşlarının artışları onların ikramiyelerinde de belli bir oranda artış meydana getirdi.

2022 yılının işsizlik rakamları belli oldu! 2022 yılının işsizlik rakamları belli oldu!

‘10 BİN LİRA MAAŞI OLAN 12 BİN LİRA İKRAMİYE ALACAK’

Brüt ücreti asgari ücret seviyesinde olan bir kamu işçisi yani 10 bin 8 lira bir ücreti olan bir kamu çalışanımızın brüt gün sayısı da 52 gün olarak değerlendiriliyor. Şimdi burada gün olarak 52 günü tekrar dikkate alıyoruz ve 52 günlük tediye yani ikramiye karşılığını ödüyoruz. 17 bin 357 lira brüt olarak ödenmesi gereken rakam net olarak kamu işçisinin eline 12 bin 401 lira olarak kendilerine 3 taksitte ödenmeye başlandı.

TEDİYE ÖDEMELERİ TC KİMLİK NUMARASININ SON RAKAMINA GÖRE

Bu 10 günlük süre içerisinde TC kimlik numarasında da 11 rakamdan oluşan numaralar söz konusu. Her bir numaraya da bir gün tahsis edilmiş bunun nedeni de şu; bankalarda ya da diğer ödeme noktalarda herhangi bir sıkıntı yoğunluk yaşanmaması için belirlenen ödeme yöntemi. Burada da aynı durum söz konusu TC kimlik numarasının son rakamına göre ikramiyeler de kamu çalışanlarına peyder pey ödenmektedir.”