Yüksek enflasyon ve kurdaki artış nedeniyle a'dan z'ye neredeyse her şeye zam gelirken bir kötü haber de sağlık sektöründen geldi. Pandeminin etkisi ve ekonomideki sıkıntılı süreç nedeniyle ezcanelerin sıkıntıya girdiğini belirten Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı ilaç fiyatlarına zam beklediklerini açıkladı. Ercanlı yaptığı açıklamada, "Sağlık Bakanlığı’nın ilaçta fiyat artışı talebinin olduğu bilgisini aldık. Artış oranı yüzde 20’nin üzerinde de olabilir’’ dedi.

Zam furyasından sağlık sektörü de nasibini alıyor. Kötü haberi duyuran Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, önümüzdeki günlerde ilaç fiyatlarına yaklaşık yüzde 20 zam geleceğini belirtti. Pandemi ve ardından başlayan ekonomideki sıkıntılar yüzünden birçok ilacın üretilemediğini belirten Ercanlı, ilaç fiyatlarına zam geleceğini söyledi.

İLAÇ FİYATLARINA YÜZDE 20'NİN ÜZERİNDE ZAM GELİYOR

Sözcü Gazetesi’ne açıklamada bulunan Ercanlı, “Sağlık Bakanlığı’nın ilaçta yüzde 20 oranında fiyat artışı talebinin olduğu bilgisini aldık. Artış oranı yüzde 20’nin üzerinde de olabilir’’ ifadelerini kullandı.

"YÜZDE 17 ORANINDA İLAÇ YOKLUĞU MEVCUT"

Bir sigara grubuna daha zam geldi! Bir sigara grubuna daha zam geldi!

Birçok ilaçta yokluk yaşandığının altını çizen Ercanlı ‘’Kurdaki artışla beraber ve pandemi sürecinin de bunun üzerine eklenmesiyle birlikte ilaç yokluğu maalesef tekrar artışa geçti. Elimizdeki verilere göre, yaklaşık yüzde 17 oranında bir ilaç yokluğu mevcut. Birçok ilaç yurt dışından ithal edilemiyor. Uluslararası alanda ilaç ham madde fiyatlarındaki artış da, sanayimizde birçok ilacın üretemez hale gelmesine yol açtı’’ dedi.

İlaç yokluğundan dolayı hastalarla karşı karşıya geldiklerini söyleyen Ercanlı, hastaların ilacın yokluğunun kaynağının eczacılar olduğu gibi bir algıya kapıldığını belirtti.