ÖSYM, Engelli Öğrencilere YKS'de Ek Süre Sağlayacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), engelli öğrencilere yönelik önemli bir karar aldı. 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS), engelli adaylara 30 dakika ek süre verilecek.

Karar, bir engelli öğrencinin Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) yaptığı başvuru üzerine alındı. Öğrenci, serebral palsi hastalığı nedeniyle motor becerilerindeki kısıtlamaları gerekçe göstererek, YKS için ek süre talebinde bulunmuştu. Öğrencinin bu talebi, YÖK tarafından 2022'de yayımlanan yönetmelikle desteklenmiş, ancak 2024-2025 eğitim öğretim yılına kadar ertelenmişti.

Memleket Partisi’nin genel merkezinin kapısına kilit vuruldu Memleket Partisi’nin genel merkezinin kapısına kilit vuruldu

KDK'nın Tavsiyesi

Kamu Denetçiliği Kurumu, öğrencinin eğitim hakkını koruma amacıyla ÖSYM'ye bu yıl uygulanmak üzere ek süre verilmesi yönünde tavsiyede bulundu. ÖSYM, bu tavsiyeyi dikkate alarak, 2025'te başlaması planlanan ek süre uygulamasını 2024 YKS'sine öne çekti. Böylece, okuyucu veya işaretleyici yardımı alan tüm engelli adaylar, bu yıl itibarıyla ek 30 dakika süre hakkına sahip olacak.

Editör: Zehra Ceviziş