Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının bugün açıklanması bekleniyor.

CHP, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti liderlerinin görüşmesine dakikalar kala İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e ziyaret kararı geldi.

GÖRÜŞMEDEN SONRA İLK AÇIKLAMA!

İmamoğlu görüşmeden sonra şu açıklamayı yaptı:

Bugün bu çok önemli süreçte saygıdeğer İYİ Parti Genel Başkanı Akşener hanımefendiyi Mansur Yavaş beyefendi ile ziyaret ettik. Bu ziyaretimizi değerli genel başkanımız Kılıçdaroğlu'nun bilgisiyle gerçekleştiriyoruz. Biz 6'lı masanın stratejisinin varlığının çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu önemine binaen buradayız.

Yavaş ise şunları söyledi:

Bizler Millet İttifakının belediye başkanlarıyız. Masada yaşananları seyretme imkanımız yok. Hep birlikte bir araya geldik. Önümüzde seçim var. Milletimizin ayrılığa tahammülü yok. Tekrar bir araya gelinmesi arzusu halkımızın arzusu. Biz de görev edindik, bunu sayın genel başkanımıza ilettik.

"YAVAŞ VEYA İMAMOĞLU ADAY OLURSA DÖNERİM" DEMİŞTİ

Akşener, perşembe günkü altılı masa toplantısında cumhurbaşkanı adaylığı için sunduğu Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimlerinin reddedildiğini söylemiş, masanın iki isim üzerinde anlaşması durumunda geri döneceğini duyurmuştu.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU'NA CUMHURBAŞKANI YARDIMCILIĞI TEKLİFİ İDDİASI!

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray'ın Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na cumhurbaşkanı yardımcılığı mı teklif edildi" sorusuna "Demokrasilerde çare tükenmez" yanıtını verdiği belirtildi.

İYİ PARTİ'DE HAREKETLİ DAKİKALAR

HaberTürk muhabiri, Yavaş ile İmamoğlu'nun genel merkeze varmasından önce ziyaret hakkında şu bilgileri aktardı:

"İYİ Parti genel Merkezi’nde bir hareketlilik var. Bir karşılama için İYİ Parti kurmayları binanın girişine çıktılar. Edindiğimiz bilgiler aslında sürpriz iki ismin burada olacağı yönünde. Daha önce İYİ Parti lideri Meral Akşener’in cumhurbaşkanlığı adaylığı için teklif götürdüğü iki isim CHP’li Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın buraya geleceği bizlere iletildi. Genel Başkan Meral Akşener ile bir görüşme yapacaklar. Bugün aslında 5 liderin görüşmesini bekliyorduk. Ancak bu sürpriz görüşme öğrenildi."

Bir Palu ailesi vakası daha! Müge Anlı'da resmen isyan etti: Oğlum havlıyor! Bir Palu ailesi vakası daha! Müge Anlı'da resmen isyan etti: Oğlum havlıyor!

BELEDİYE BAŞKANLARI İLE AKŞENER ARASINDA GÖRÜŞME YAPILAMAMIŞTI

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile görüşen İmamoğlu ve Yavaş’ın daha önce de Akşener ile görüşme yapması gündeme gelmişti. CHP tarafından konuya dair yapılan açıklamada, “Sayın Genel Başkanımız, ismi zikredilen iki Büyükşehir Belediye Başkanımızın Sayın Meral Akşener'i İYİ Parti Genel Merkezi dışında ziyaret etme talebine olumlu yaklaşmıştır. Sayın Genel Başkanımız, kendisi de daha önce belirttiği gibi, Halil İbrahim sofrasının küçülmesini değil, bilakis büyümesini arzulamaktadır. İki Büyükşehir Belediye Başkanımız bu görüşmede ‘iradelerinin Sayın Genel Başkanımıza bağlı olduğunu, aday olarak da Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini’ iletecekler ve ittifakın devam etmesini talep edecekler. Meselenin Türkiye olduğu ve Genel Başkanımızın herkesin oyunu alacak, her rengi temsil edecek bir aday olacağı herkesin mâlumudur” denilmişti. Buna karşılık İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ise böyle bir görüşme talebinin bulunmadığını söylemişti.