Çok sayıda İMSİAD üyesinin hazır bulunduğu buluşmaya, AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten ve Şişecam yöneticileri ile İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç da katıldı.

İMSİAD üyelerinin birbiriyle olan ticari ve sosyal ilişkilerini geliştirmek için organize ettiği Sanayici-Müteahhit Buluşması üretim tesisi gezisi ile başladı. Şenortaklar Cam’ın yönetim kurulu başkanı Selma Özsabuncu’nun eşliğinde gezilen üretim bandında ürünler ve üretim süreçleri incelendi.

Buluşmanın açılışında konuşan ev sahibi Şenortaklar Cam Yönetim Kurulu Başkanı Selma Özsabuncu,  firmanın kuruluşu, çift cam, pvc cam ürünleri hakkında bilgilendirmelerde bulunurken, Şişecam Grubu Franchising ve Sanayici Satış Müdürü Sefa Ertan da Şişecam’ın ihracatı, camın  kullanım alanları, inşaattaki yeri ve Türkiye’nin cam sektöründe dünyadaki yerine dair sunum yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından konuşan AK Parti Bursa Milletvekili ve Özbekistan Dostluk Grubu Başkanı Osman Mesten ise toplantının çok verimli geçtiğini ve dünyada ülkelerin artık markalarıyla anıldığını ifade ederek,“Bir markanın ülkenin hem itibarına hem de ekonomisine ne kadar büyük katkı yaptığını Şişecam özelinde de görüyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde gerçekten çok büyük atılımlar yapıldı. Şişecam gibi çok büyük firmalarımız ve değerli iş insanlarımız var.  Sizler de onların örneklerisiniz. Sizler gibi girişimci ve değerli iş insanlarımız olmasa ülkemiz bu kadar büyüyemez. Önümüz açık. Öte yandan Özbekistan Dostluk Grubu Başkanı olmam hasebiyle bu ülke hakkında sizlere birkaç bilgi vermek isterim. Özbekistan Orta Asya’nın parlayan yıldızı, bu topraklar İslam-Türk Dünyası topraklarının en merkezi toprakları. Türk-İslam medeniyetinden bahsediyorsak ki eskiden Kazakistan, Özbekistan vesaire şeklinde bölünmüş bir coğrafya değildi tümü Türkistan diye geçiyordu. Türkistan’ın da merkezi Özkistan’dı. Çok sıcak ve  muhteşem ilişkilerimiz var bu ülkeyle. 2018 yılındaki dış ticaret hacmimiz 300 milyon dolarken şu an için 4 milyar doları geçtik. Ülkemizin iş adamları orada çok güzel işler ve yatırımlar yapıyorlar. İMSİAD heyeti de gitti, birçok temasta bulundu. Hepinizi Özbekistan’a yatırım yapmaya davet ediyorum” dedi.

İMSİAD’IN FAALİYETLERİ

İMSİAD’ın kuruluşundan itibaren en önem verdiği unsurun müteahhit ve sanayici üyelerini bir araya getirmek olduğunun altını çizen Başkan Mustafa Andıç, dünya ölçeğinde inşaat sektöründe ikinci olduklarını, yeterli teknik bilgiye ve kadro birikimine sahip olduklarını söyledi.  Sanayici-Müteahhit Buluşmaları’nın temel hedeflerinden birinin müteahhitlerin yerli üretim yapan sanayicilerin ürünlerinin kullanmasına teşvik etmek olduğunu belirten Başkan Andıç,  Özbekistan ve İMSİAD’ın yurt dışı faaliyetlerine de değinerek, “Tüm dünya ve bizler zor bir dönemden geçiyoruz. Yatırımcı olmak ateşten bir gömlek giymek gibi. Enflasyonist bir ortamdan geçiyoruz, ayakta kalmak takdir edersiniz ki zor.  Bu noktada bilgi ve birikimimizi neden yurt dışına da yansıtmayalım? Bu konuda hem Cumhurbaşkanımız hem de hükümetimiz iş dünyasına önemli katkılarda bulundu. Biz de iş insanları olarak bu fırsatlardan yararlanarak tecrübelerimizi yurt dışında  kullanmak süretiyle ülkemize döviz girdisi sağlamak istiyoruz. İMSİAD olarak bu konuda somut adımlar atma zamanı diyerek, yollara düştük. Yurt dışı ziyaretlerimiz kapsamında olan bir ülke de Özbekistan’dı. Bir heyetimizle gittik ve çok önemli temaslarda bulunduk, yatırım olanakları ve hibeleri değerlendirdik” dedi.

Program sonunda İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç tarafından buluşmaya ev sahipliği yapan Şenortaklar Cam Yönetim Kurulu Başkanı Selma Özsabuncu’ya plaket takdim edildi.