Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 7 Ekim'den beri ayrım gözetmeksizin devam ettirdiği saldırılarında son bir günde 306 kişinin daha öldüğünü açıkladı. Buna göre, ölenlerin sayısı 10 bin 328'e yükseldi. Ölenlerin 4 bin 237'sinin çocuk, 2 bin 719'unun kadın olduğu belirtildi.

Ruslar Türkiye’yi AB’ye karşı kışkırtma peşinde Ruslar Türkiye’yi AB’ye karşı kışkırtma peşinde

İsrail ordusunun havadan bombaladığı Gazze Şeridi'ni karadan da ikiye yarmasının ardından, bölgenin kuzeyindeki sivillerin güneye gitmesi yönündeki ültimatomunu da devam ettiriyor. Son olarak, tank tehdidi altında evlerini yürüyerek terk eden yüzlerce Filistinli görüntülendi.

İsrail ordusunun bizzat kendisinin paylaştığı görüntülerde, ellerinde beyaz bayrak bulunan Filistinliler görülüyor. Görüntüler, İsrail ordusunun "Selahaddin Yolu'ndan 10:00-14:00 arasında Gazze Vadisi'nin güneyine doğru ilerlenmesi" yönündeki ültimatomu ile paylaşıldı.

'İKİNCİ NAKBA PLANI UYGULANIYOR'

Bu görüntüler, Filistin Yönetimi'nin İngiltere'deki diplomatik misyonunun temsilcisi Husam Zomlot'un da tepkisini çekti. İsrail'in kurulduğu 1948'de yüz binlerce Filistinlinin evlerini terk ettiği Nakba'ya (Felaket) atıf yapan Zomlot, şu ifadeleri kullandı:

"İşgalci İsrail tankları, Filistinlilerin evlerinden toplu olarak zorla sürülmesi için Gazze'de. İsrail'in ikinci bir Nakba'yı planladığı ve bunu uyguladığı konusunda tekrar tekrar uyarılarda bulunduk. Ve dünya hâlâ Gazze için ateşkes çağrısı yapıp yapmamayı mı tartışıyor?"