İstanbul'ün Sarıyer ilçesi Büyükdere Mahallesi'nde Santa Maria Kilisesi'deki pazar ayini sırasında silahlı saldırı gerçekleşti. Olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi.

Maskeli iki saldırgan, ayin sırasında kiliseye girerek ateş açtı. Kilisede bulunanlar saldırı sırasında korunmak için kendilerini yerlere attı.

BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Saldırı sırasında başından vurulan bir kişi hayatını kaybetti. Saldırganların kaçtığı, saldırı sırasında yaralananların olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği'nin açıklama yapmaya hazırlandığı bilgisi alınırken, saldırının herhangi bir grupla bağlantılı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugün saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesinde bulunan Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, ayine katılanlar içinde bulunan C.T. maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğramış ve maalesef hayatını kaybetmiştir. Konuyla ilgi geniş çaplı soruşturma ve saldırganları yakalamak için çalışmalar başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

Erdoğan imzaladı: Bursa'da görevden alındı! Erdoğan imzaladı: Bursa'da görevden alındı!

İMAMOĞLU'NDAN KINAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu saldırıya ilişkin X hesabından yaptığı açıklamada, "Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi'nde yapılan pazar ayinine yönelik silahlı saldırıyı kınıyorum. Hayatını kaybeden C.T’ye Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Şehrimizin inanç mekanlarına saldırarak birliğimizi ve huzurumuzu bozmaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Editör: Melike Timur