Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, dün milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Schengen vizesi için online bir şekilde başvuru yapılmasına olanak tanıyan yeni düzenlemeyi kabul etti.

Bu durum Türkiye'yi de yakından ilgilendirirken belirlenmiş durumlar haricinde konsolosluk ya da büyükelçiliklere gitmeden, online vize başvurusu yapabilecek.

BBC Türkçe, konu ile ilgili detaylı anlatımda bulunurken, merak edilen sorulara da yanıt buldu.

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

AB Seyahat Bilgileri ve Seyahat Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) üzerinden dijital başvuru platformun geliştirilmesi 2024'te başlayacak. Başvuruların 2026'dan itibaren başlaması öngörülüyor. 5 yıllık geçiş döneminin ardından tüm üye ülkeler 2031'de dijital başvuru sistemini kullanmaya başlayacak.

BU YÖNTEMLE VİZE ALMAK KOLAYLAŞACAK MI?

Yeni düzenleme ile vize başvurusu daha kolay yapılabilecek. Başvuru sahipleri, konsolosluk ya da büyükelçiliklere gitmek zorunda kalmayacak. Ancak başvuru için gerekli belge ve değerlendirme koşullarında bir değişiklik olmayacak. Gerekli koşullara sahip olmayan kişilerin başvurusu reddedilecek.

Kadınlar için 'devrim' gibi soyadı kararı! Kadınlar için 'devrim' gibi soyadı kararı!

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

Schengen vizesine ihtiyaç duyan kişiler önce sistem üzerinde güvenli bir hesap oluşturacak. Bu hesap üzerinden başvuru formu doldurup, kendilerinden istenen gerekli belgeleri yükleyecekler. Daha sonra vize ücretini internet üzerinden ödeyerek başvurularını tamamlayacaklar.

Sistem, başvuruyu otomatik olarak seyahatin ana varış noktasının bulunduğu Schengen ülkesine yönlendirecek.

Başvuru sahipleri, başvurularının durumunu platform üzerinden takip edebilecek. Vize onaylandıktan sonra, başvuru sahipleri vizelerine internet üzerinden erişebilecek. Gerekirse vize süreleri online olarak da uzatılabilecek.

Başvuru sahipleri, sohbet kutusu ve sıkça sorulan sorular gibi uygulamalarla, işlem sırasında gerekli desteği alabilecekler.

SCHENGEN VİZESİ ÜCRETİ NE KADAR?

Schengen vizesi başvuru ücreti, 12 yaşından büyükler için 80 Euro. 6-12 yaş arasındakilere 40 Euro. 6 yaşından küçük başvuru sahipleri ise, ücret ödemiyor.