Bursa Uludağ Üniversitesi'nin, 9 Kasım'da ihalesini iptal ettiği, Bursa-Ray Metro durağının yanındaki ormanlık alanını, 'Raylı Sistemler Depolama Alanı" olarak yeniden ihaleye çıkarması büyük tepkilere neden oldu.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, "Kampüsteki 93.500 metre karelik ormanlık alanı yeniden ihale edip kiralama kararının ardındaki gerçek niyet nedir? Acemlerdeki depolama sahası buraya mı taşınacak? Taşınacaksa o zaman boşalan alana ne yapacaksınız?" diye sordu.

Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından ihale gerekçesi olarak 'Toplu Taşıma Hizmeti Amaçlı Raylı Sistemler Depolama Alanı v.b. Bakım Onarım Atölyesi Organizasyonu' olarak açıklandığına değinen Türkoğlu, "Bu ihale, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından açıklanması gereken bir dizi soru işaretini beraberinde getiriyor" ifadesini kullandı.

Türkoğlu'nun konu ile ilgili açıklaması şöyle:

"Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, Görükle Kampüsü Bursa-Ray Metro İstasyonu yanındaki 93.500 metrekarelik taşınmaz alan, 'Toplu Taşıma Hizmeti Amaçlı Raylı Sistemler Depolama Alanı v.b. Bakım Onarım Atölyesi Organizasyonu' olarak kullanılmak üzere önce 9 Kasım'da kiralama ihalesine çıkarılmış ancak gelecek muhtemel tepkiler üzerine iptal edilmişti. Şimdi ısrarla yeniden ihaleye çıkarıldığını öğrendik.

Bahsedilen yer, Görükle Kampüsü Bursa-Ray Metro İstasyonu yan tarafında bulunan ağaçlık araziyi tarif ediyor.

Bu durum da haklı olarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi tarafından cevaplandırılması gereken can alıcı soruları beraberinde getiriyor. İYİ Parti olarak biz şimdi Bursalı hemşehrilerimiz adına cevaplandırılması gereken bu soruları kamuoyu önünde açıkça soruyoruz. Şöyle ki;

Bursa Merinoslular anıları yâd etti Bursa Merinoslular anıları yâd etti

1- Üniversitenin kendi alanı içerisindeki bu alanı kiralama ihtiyacı neden doğdu. Bu ani gelişme Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin talebi doğrultusunda mı oldu?

2- Acemler'deki mevcut Bursaray depolama sahası buraya mı taşınacak

3- Buraya taşınacak ise Acemler'deki mevcut alan ile ilgili planlanan proje ne?

4- Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü bu kiralama bedeline niye ihtiyaç duydu ya da izin vermek zorunda kaldı? 9 Kasım'daki iptalin nedeni neydi, şimdi yeniden ihaleye çıkmak hangi zaruri ihtiyaçtan doğdu?

5- Bu kadar büyük bir alan ve yatırım yine sadece 1 yıl için mi gözüküyor. Peki sonrası için ne düşünülüyor?

6- İhalesi yapılan depolama alanı için metro istasyonu yanı deniyor. Tarif edilen bu bölge ağaçlar ile kaplı olan Gençlik Ormanı mı? 1 yıllığına kiralama için üniversite ile yaşıt olup, gençliği simgeleyen bu orman katledilecek mi?

7- Batı Garajı kaldırılıp arazisi satılmış ve Üniversite'nin kendi tapulu arazisine taşınmıştı. Yine aynı mantıkta Acemler'deki depo alanı satılıp Üniversite arazisi işgal mi edilecek? Acemlerde boşalacak bu kıymetli alan ne amaçla kullanılacak ya da kimlere verilecek?

8- Rektörlük bununla ilgili net bir basın açıklaması yapacak mı?

9- Rektör Ahmet Saim Kılavuz, Ziraat Fakültesi'nin kullandığı alanın, sosyal konut alanına dönüşmesini engellerken gösterdiği duyarlılığı bu bölge için de göstermekten vaz mı geçti?