İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı sona erdi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, partinin yerel seçimlere dair son kararını duyurdu. Zorlu, 81 ilde aday çıkaracaklarını belirtti.

Zorlu, GİK'te alınan karar uyarınca; İYİ Parti'nin 81 ilde kendi adaylarını göstereceğini açıklayarak, "81 il ve ilçelerinde partimizin kendi adaylarının, her seçim çeresinde halkla görüşülerek aday adaylarımızın tespit edilmesine karar verildi ve parti başkanlık divanımız bu süreçte yetkilendirildi. Bu kararın yeniden ayağa kaldırmayı hedeflediğimiz siyasete hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, İYİ Parti’nin Genel İdare Kurulu toplantısının perde arkasını kaleme aldığı bugünkü yazısında, yerel seçimlere ayrı girme oylamasında yalnızca dört üyenin “ittifak” istediğini belirtti.

Saymaz, bu dört kişinin, “Emekli Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok, eski İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, oyuncu Mehmet Aslan ve eski İyi Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk” olduğunu kaydetti.

Kılıçdaroğlu'ndan mevlid kandili mesajı Kılıçdaroğlu'ndan mevlid kandili mesajı

Saymaz, devamında edindiği kulis bilgileri şöyle aktardı:

“İyi Parti kulislerinden öğrendiğim kadarıyla Üçok, 14 Mayıs'ta Cumhur ve Millet ittifaklarının aldığı oy oranından yola çıkarak, bir konuşma yaptı.

Üçok'un hesabına göre Millet İttifakı bu oyla 14 büyükşehiri ve sekiz şehri kazanabiliyor. Alabileceği belediyeler arasında AK Parti ve MHP'nin elindeki Balıkesir, Denizli, Manisa, Uşak ve Zonguldak var. Ayrıca 198 ilçeyi elinde tutuyor.

59 şehri kazanmak ise imkansız görünüyor.

Buna karşılık ayrı aday gösterildiğinde, yine Üçok'a göre CHP yalnızca İzmir, Muğla ve Edirne'yi alabiliyor.

İyi Parti sıfır çekiyor.

Üçok'un bu verileri aktardıktan sonra şöyle dediği öne sürülüyor:

‘Tek başımıza girdiğimizde sıfır il ve sıfır ilçe kazanıyoruz. CHP bizsiz girerse üç il kazanabiliyor. Diğer illeri kaybediyor. İttifaksız girdiğimizde Türkiye'de her taraf Cumhur İttifakı ve HDP'nin olacak.’”