İYİ Parti, 31 Mart Yerel Seçimleri’ne 81 ilde “hür ve müstakil” girme kararı almasının ardından belediye başkan adaylarını açıklıyor.

Partinin lideri Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı’na Buğra Kavuncu, Balıkesir Belediye Başkanlığı’na da Turhan Çömez’i duyurmasının ardından, İYİ Parti Genel Merkezi’ne gelerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterecek ismi açıkladı.

İYİ Parti’nin ABB Belediye Başkan adayı Cengiz Topel Yıldırım oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Ankara adayı yine Mansur Yavaş. AK Parti-MHP ittifakının adayı ise Turgut Altınok.

Her iki aday da ülkü kökenden geliyor. İYİ Parti’nin de Ankara’da seçmene alternatif sunabilmek için sosyal demokrat kökenli aday göstereceği konuşuluyordu.

CENGİZ TOPEL YILDIRIM KİMDİR?

Cengiz Topel Yıldırım 2008 yılında Ankaragücü Yönetim Kurulu’nda bulundu. Yılırım, 28 Mart 2009’da ise delegelerin tamamının oylarını alarak Ankaragücü 39. Dönem Kulüp Başkanı oldu.

Bursa’nın en güzel mesire alanı açılışa gün sayıyor Bursa’nın en güzel mesire alanı açılışa gün sayıyor

Yıldırım kulüp başkanlığını 30 Ağustos 2009’da dönemin ABB Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Ahmet Gökçek’e devretti. Ahmet Gökçek yönetimi, iki buçuk yıl süren yargı sürecinin ardından Yargıtay kararı ile koltuğu 24 Ağustos 2011’de yeniden Yıldırım’a devretti. Yıldırım, 18 Kasım 2011’de yapılan Ankaragücü kongresinde aday olmayarak başkanlığı bıraktı.

Yıldırım, 2014’te siyasete ABB Başkanlığı için aday adayı oldu ancak parti o dönem tercihini Mansur Yavaş’tan yana kullandı.

Yıldırım, 2016’dan beri eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanıydı.