Türkiye, 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlere odaklandı. Siyasi partiler aday çalışmalarına hız verirken büyükşehirlerde hangi isimlerin yarışacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

İYİ Parti'nin yerel seçimlerde 'hür ve müstakil' şekilde yola devam etmesi kararı sonrası İstanbul ve Ankara gibi kritik şehirlerde hangi isimleri çıkaracağı gündeme oturdu.

ŞUBAT BAŞINDA AÇIKLANACAK

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burak Akburak, partisinin İstanbul ve Ankara adaylarının şubat ayının başında açıklanabileceğini söyledi.

1kapak.jpg

T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre Akburak, İYİ Parti'nin İstanbul ve Ankara adaylarının yakın tarihlerde açıklanabileceğini belirtti.

Ankara’da gazeteciler ile bir araya gelen Akburak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

'İLİŞKİLER GİRİFT VE CIVIK HALDE'

Yerel seçim sürecinde İYİ Parti'nin izleyeceği yol haritası hakkında değerlendirmelerde bulunan Akburak, “İlişkiler o kadar girift ve cıvık hale gelmiş ki bizim belediyelerdeki arkadaşlarımızla CHP’li belediyeler arasında. Bu girift ve cıvık yapı, beş sene daha üstüne konacak şekilde değildi” diye konuştu.

Akburak, şu ifadeleri kullandı:

14 ilacın Türkiye'deki satışı sonlandırıldı! 14 ilacın Türkiye'deki satışı sonlandırıldı!

“Kimine göre bir buçuk, kimine göre iki puan artış söyleniyor. Biz de çevremizden de görüyoruz. Bu henüz kamuoyu tarafından satın alınmadı aslında. Tam olarak anlamlandırılamadı. Televizyonlarda her gün bu konuşuldu. 46 yaşındayım hayatımda ilk defa meclis üyesi istifa etti diye ana habere konu olduğunu gördüm. Bizim üçüncü yol denklemimizle CHP değil aslında, AK Parti kaybediyor. Şehir şehir analiz ederseniz bazı yerlerde CHP, bazı yerlerde AK Parti, çok büyük sıkıntıya girecek. Bizim derdimiz kendimiziz. CHP’nin yanında yedek güç gibi durmuyoruz. Artık bize oy verebilirsiniz diyoruz rahat rahat. Ben bunun konforunu aday belirleme sürecinde yaşıyorum.”

İSTANBUL VE ANKARA ADAYLARI BELLİ OLUYOR

Akburak, İstanbul ve Ankara adaylarının sorulması üzerine ise şunları söyledi:

“İstanbul’da da Ankara’da da görüştüğümüz isimler var. Özellikle İstanbul’da hemen hemen bütün ilçe adaylarımız belli diyebiliriz. Ankara’da çoğu yerde adaylarımız var. Ocak ayını biraz geçebilir açıklanması. İkisini yakın zamanlarda açıklayabiliriz. En geç 2 hafta içinde, şubatın başı gibi açıklanır. Herkesin oy verebileceği bir aday profili herkesin önünü açar. Siyasette mesafe almadan önce kale almanız lazım. Günü kazanmadan geleceği kazanmazsınız. 22 yıllık güçlü bir iktidara karşı yol yürüyeceğiz, siyasi tarihin en eski partisine karşı yol yürüyeceğiz. Akşener, isteseydi cumhurbaşkanı yardımcısı olamaz mıydı. Niye bu yolu yürüyor? Bizim bu sarmaldan kurtulmamız lazım. Bu ülkede hem AKP hem CHP üzerinden siyaset yapılmamalı. Bu yolu İYİ Parti açmalı. Başarılı olmalı ki, Herkesin oy verebileceği bir aday olacak."

Editör: Melike Timur