Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Özer: Bağış konusunu Türkiye’nin eğitim gündeminden çıkardık Özer: Bağış konusunu Türkiye’nin eğitim gündeminden çıkardık

3600 ek gösterge ile ilgili memur ve emeklilerin uzun süredir beklediği gün geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası ek gösterge çalışmasını kamuoyuna detayları ile duyuracak. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı 3600 ek göstergeye ilişkin bütçe çalışmasını tamamladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu ek gösterge çalışması Meclis'e geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3600 ek gösterge düzenlemesinin 5 milyonu aşkın memur ve emekliyi ilgilendiren formülle hazırlandığını açıkladı. Yeni düzenlemeyle emekli ikramiyeleri yüzde 20 artacak. Erdoğan, 3600 ek gösterge son durum hakkındaki detayları bugünkü Kabine toplantısının ardından açıklayacak.

ENFLASYON VE KİRA ARTIŞLARI

TÜİK'in açıkladığı son rakama göre, enflasyon yıllık bazda yüzde 73 olmuştu. Kabine toplantısında enflasyon rakamlarının ele alınması bekleniyor.

Diğer yandan kiralık evlerde yaşanan fiyat artışları da masaya yatırılacak. Yüksek kiralar için Adalet Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı çalışma başlatmıştı. Toplantıda gelinen son aşamanın da masaya yatırılması bekleniyor.

SURİYE HAREKATI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'ye yönelik operasyon sinyali vermişti. Bu kapsamda bölgedeki son durum, yürütülen hazırlık çalışmaları da görüşülecek.

Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından, konuşma yaparak görüşmede alınan kararları açıklayacak.