Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR), Eylül 2023 zaman dilimini içine alan ve TÜİK tarafından elde edilen işsizlik verilerine ilişkin ‘İşsizlik ve İstihdamın Görünümü’ raporunu bildirildi.

TÜİK'in açıklamış olduğu verilere göre; işsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,5, kadınlarda yüzde 12,3 olarak açıklandı. DİSK-AR'ın yayımladığı raporda kadınlardaki işsizliğinin tüm işsizlik türlerinde en yüksek kategori olmaya devam ettiği kaydedildi.

Geçtiğimiz eylül ayında vatandaşların en büyük problemlerinden biri olan işsizlik türlerinin en yüksek olduğu kategori yüzde 29,9 ile geniş tanımlı kadın işsizliği olmaya devam ederken ikinci yüksek işsizlik kategorisi yüzde 22 ile genç kadın işsizliği olmuş oldu.

Kripto parada işlemlere vergi yolda Kripto parada işlemlere vergi yolda

Ülkemizde kadın işsizliğinin erkek bireylere kıyasla oldukça yüksek bir seyir göstermeye devam ettiği açıklanan raporda kadınların istihdama erişiminde önemli kısıtlılıklar içerdiği de bildirildi. Bununla birlikteyse istihdamda olan kadınların çalışma koşullarının kötüye gittiği kaydedildi.

DÖRT AYRI ŞEKİLDE KADIN İŞSİZLİĞİ ZİRVEDE

DİSK-AR’ın yayımlamış olduğu raporda, “TÜİK tarafından açıklanan dört ayrı işsizlik türünde de kadın işsizliği erkek işsizliğinden oldukça yüksek seyrediyor” bilgisi de yer aldı.

Eylül 2023 itibarıyla kadınlarda mevsim etkisinden arındırılmış dar tanımlı işsiz vatandaş sayısı da 1 milyon 448 bin ve geniş tanımlı işsiz sayısı 4 milyon 133 bin olarak kayıtlara geçti. Erkek vatandaşlarda ise dar tanımlı işsiz sayısı 1 milyon 721 bin ve geniş tanımlı işsiz sayısı 4 milyon 184 bin oldu.