Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ve ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştı. Dragon kapsülünde heyecanlı yolculukları önce ertelendi daha sonra saat 13.47'de araç istasyona kenetlendi. Bu tarihi an, Taksim ve Kızılay meydanlarında kurulan planetaryumlar ve bilim merkezlerindeki ekranlarda canlı olarak izlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rezillik diz boyu Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rezillik diz boyu

13 BİLİMSEL DENEY YAPACAK

Alper Gezeravcı, uzay görevi boyunca 13 bilimsel deney gerçekleştirecek. Bu deneyler arasında radyasyonun kanser hücreleri üzerindeki etkilerini inceleyen "MİYELOİD" deneyi, yerçekimsiz ortamda genlerin işlevlerini araştıran "MESSAGE" deneyi ve propolisin mikro yerçekimi ortamındaki bakteriler üzerindeki etkilerini araştıran "PRANET" deneyi bulunuyor.

Bu deneyler, Türkiye'nin uzay bilimleri alanında kendi veri setlerini oluşturmasına katkı sağlayacak. Özellikle kanser araştırmaları ve genetik mühendisliği alanlarında önemli bulgular elde edilmesi bekleniyor. "PRANET" deneyi, uzay görevleri sırasında kullanılabilecek tıbbi maddelerin etkinliğini test etme fırsatı sunacak.

yeni-proje.jpg

Görev süresince Alper Gezeravcı, uzay istasyonundan dünya ile bağlantı kurarak deneyimlerini paylaşacak. Görev tamamlandıktan sonra astronotlar, Dragon kapsülü ile Uzay İstasyonu'ndan ayrılacaklar ve atmosfere giriş sonrası paraşütlerini açarak Orlando açıklarında okyanusa iniş yapacaklar.

Editör: Harun2 Kot