Reklam Kurulu tarafından bu ayki toplantıda görüşülen 176 adet dosyadan 153’ü mevzuata aykırı bulunurken, söz konusu reklam ve ticari faaliyetler hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 16,7 milyon Türk Lirası idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Yılın ilk 11 ayında Kurul tarafından toplam bin 838 adet dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunulmuş olup, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen bin 623 adet dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra toplam 92,5 milyon lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

ALDATICI İNDİRİMLER REKLAM KURULU'NUN SIKI TAKİBİNDE

Kurul’un 339 sayılı toplantısının ana gündem konusunu indirimli satış reklamları ile sağlık beyanı içeren reklamlar oluşturdu.

Ev alıp satacaklar dikkat! Ev alıp satacaklar dikkat!

Özellikle Kasım ayında gerçekleştirilen ve “Efsane Kasım İndirimleri”“Şahane Cuma İndirimleri” gibi isimlerle adlandırılan, çok sayıda üründe çeşitli oranlarda indirimlerin yapılacağının ilan edildiği indirimli satış kampanyaları, Reklam Kurulu tarafından yakın takibe girdi.

'KASIM İNDİRİMLERİ' ADI ALTINDAKİ REKLAMLARA 2,7 MİLYON TL PARA CEZASI

Bu kapsamda, artık elektronik ticarette geleneksel hale gelen 'Kasım İndirimleri'ne ilişkin reklamlar başta olmak üzere indirimli satış reklamları Reklam Kurulu tarafından inceleme altına alınmış olup bu ay Kurul gündemine intikal eden 16 adet indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 2,7 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.