CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’da partisinin grup toplantısında " Bu kardeşiniz onların tamamını kesecek. Havadan para kazananlar ve kul hakkı yiyenlerle benim hesaplaşmam var." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle: 

"Önyargılarınızdan arınmanızı istiyorum, birlikte bu güzel ülkeyi inşa edeceğiz. Biz hâlâ Mustafa Kemal’in değerini yeterince anlamış değiliz. Köylü milletin efendisidir.  Kırsalda çalışan kadınlar ve gençlerin tamamı sigortalı olacak ve primleri devlet ödeyecek.

Üreticiyi desteklerseniz çok daha verim alırsınız. Türkiye ele güne borçlu kalmaz.  Eğer sizin iktidar yaptığınız Tarım Bakanı, Fransa’ya gidip Fransa tarımına yaptığı katkı dolayısıyla nişan alıyorsa demek ki bir sorunumuz var. Tarım Bakanlığı’nın internet sitesine koydular. Buradan Türkiye’yi çekip çıkaracağız.  Üretimden, alınterinden yana politikalar oluşturacağız, çok kısa sürede toparlanacağız.

Tarım Kanunu 21. Madde. Diyor ki, her yıl milli gelirin yüzde biri oranında çiftçiyi destek verilir. Bugüne kadar verilmedi ama biz vereceğiz. Çünkü siz üretiyorsunuz. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı’nı çağıracağım.  Destek konulmuş mu bakacağım."

Kırsal alanda sadece imam kardeşlerimiz görevli. Öğretmen yok, okullar kapandı. Okulları açacağız.  Kırsal kesimde hayvancılık yapıyorsa veteriner olacak, tarım yapılıyorsa ziraat mühendisi olacak. Size her türlü katkı yapılacak, bunları sosyal devlet yapacak.  Bu aynı zamanda istihdam yaratmak demektir. Kırsalda istihdam yaratıyorsunuz.

Türkiye'de bir ilk! Pilot uygulama İstanbul'da başladı Türkiye'de bir ilk! Pilot uygulama İstanbul'da başladı

İktidar olduğumuzda ilk bir hafta içinde bankalardan ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nde çektiğiniz kredilerin faizlerini sileceğiz.

Esnafın da aldığı kredilerin faizlerini sileceğiz. Parayı nereden bulacaksınız diyeceksiniz, beşli çete nerede? Milyar dolarlar götürdüler.

Bu kardeşiniz onların tamamını kesecek. Havadan para kazananlar ve kul hakkı yiyenlerle benim hesaplaşmam var.

Bir devlet bu kadar soyulamaz. Bunlara garanti veriyorlar. ABD’deki enflasyonun bizimle ne ilgisi var?

Yeter artık diyin. Siz de anlatın. Bugün oyumuzun en düşük olduğu yerdeyim. Özellikle buraya geldim.  Bizim eksiğimiz, yanlışımız vardı, bu insanlarla sıcak, samimi ilişki kurmadık zamanında. O ilişkiyi kurmak istiyorum. Bize her türlü iftira atılır. Enflasyon olur sorumlusu CHP, bir yerde kavga olur, sorumlusu CHP.

Biz gezip anlatabilseydik, onlar cesaret edip bunları söyleyemezlerdi. Şimdi diyoruz ki memleket çok kritik bir süreçte. Olay bir parti olayı olmayı aşmış, olay bir Türkiye olayı. Burada güçlü bir milliyetçi damar olduğunu biliyorum. Bizim altı okumuzdan birinin milliyetçilik olduğunu hiç kimse unutmasın.

İlk bir hafta içinde Katar ordusuna verilen Tank Palet Fabrikası’nı Türk ordusuna yeniden vereceğiz. Bizim milliyetçiliğimiz onlarınki gibi sahte değil. Askeri hastanesi olmayan tek ordu Türk ordusu. Askeri hastaneleri kapattılar, GATA’ya el koydular. İlk bir hafta içinde bütün askeri hastaneleri açacağız. GATA’yı da şanlı ordumuza vereceğiz.Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdılar. Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendi toprağından kaçtı, kendi bayrağını indirdi. Bir hafta içinde Süleyman Şah Türbesi’ni kendi toprağımıza götüreceğiz.

Türkiye üretirse güçlü olur. Üretmeyen ülke sömürge haline gelir. Adalet en büyük sorunumuz. Ülkeye adaletin gelmesi lazım. Adaletin olmadığı yerde devleti ayakta tutamazsınız, devlet çürümeye başlar.  Öğretmenler yerde sürükleniyor, olmaz. Öğretmeni yerde sürüklenen bir ülke olmaz."