Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği sıcak bölgelerden gelen bir görüntü şoke etti. Stratejik olarak büyük öneme sahip olan Kırım'daki Kerç Köprüsü'nde yaşanan olayda, sabah saatlerinde patlama meydana geldiği aktarıldı. Rus haber ajansı, köprü üzerindeki bir yakıt tankerinde patlama olduğunu bildirdi. Ukrayna tarafından gelen bilgilere göre köprünün, ordu tarafından vurulduğu bildirilirken, bunun bir "başlangıç" olduğu da ifade edildi. Ayrıca Putin'in de bilgilendirildiği aktarıldı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş aylardır devam ederken bu sabah yeni ve korkunç bir gelişme yaşandı. Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’ı, Rusya topraklarına bağlayan ve Kerç Boğazında yer alan Kırım Köprüsü’nde sabah saatlerinde büyük patlama meydana geldi.

STRATEJİK OLARAK ÇOK ÖNEMLİ

2018’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açılan stratejik öneme sahip 19 kilometrelik köprüde trafik akışı durduruldu. Köprünün demir yolu hattının yanındaki karayolunda ise çökme meydana geldi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Rusya Acil Durumlar Bakanlığına bağlı ekipler alevlere müdahale ederken, patlamanın demir yolundaki yakıt dolu tanklardan birinde çıkan yangından kaynaklandığı aktarıldı. Olayın saldırı olup olmadığı yönünde soruşturma başlatıldığı belirtildi.

RUS MEDYASI: YAKIT TANKERİ PATLADI

Alevlerin metrelerce yükseldiği olaya ilişkin Rus medyası, petrol yüklü bir trendeki tankerlerde patlama olduğunu aktardı. Rus haber ajansı RIA, petrol yüklü bir tankerin köprü üzerinde patladığını duyururken Ukrayna medyası ise bir patlamanın meydana geldiğini bildirdi.

'UKRAYNA ORDUSU VURDU' İDDİASI

Sosyal medyada yer alan bilgilere ve görüntülere göre Ukrayna ordusunun, köprü üzerindeki demir yolunu ve bir bölümünü vurduğu öne sürüldü. Ulaşılan görüntülere göre, köprüde ciddi hasar meydana geldi.

UKRAYNA: BU BAŞLANGIÇ

Patlamanın yankıları sürerken Ukrayna Cumhurbaşkanlığı danışmanlığının yaptığı açıklama tüyler ürpertti. Ukrayna, "Kırım köprüsü patlaması başlangıç. Yasal olmayan her şey yok olmalı" açıklamasını yaptı.

KREMLİN: PUTİN BİLGİLENDİRİLDİ

Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliğine silahlı saldırı: 1 ölü Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliğine silahlı saldırı: 1 ölü

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov patlamaya yönelik yaptığı açıklamada, "Kırım Köprüsü’ndeki durum ile ilgili Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı raporları, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’e sunuldu" dedi.