Türkovac’ı geliştiren Erciyes Üniversitesi, KKKA aşısında da bir ilki başardı.

"Dünyada ilk" diyerek duyuruldu: KKKA aşısında sevindiren gelişme - 2

Lipödemli hastalar nasıl beslenmeli? Lipödemli hastalar nasıl beslenmeli?

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesinde çalışmalarına devam eden ve Türkovac’ı geliştiren Prof. Dr. Aykut Özdarendeli başkanlığındaki Aşı Araştırmaları Merkezi’nde çalışmalar aralıksız devam ederken Rektör Prof. Dr. Fatih Altun sürdürülebilirliğin sağlanması için Aşı Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nün kurulduğunu aktardı.

"Dünyada ilk" diyerek duyuruldu: KKKA aşısında sevindiren gelişme - 3

Havaların ısınmasıyla birlikte ülkemizde bazı bölgelerde kene ısırması nedeniyle ölümlere yol açan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı geliştirilen aşının FAZ-1 çalışmalarının tamamlandığının altını çizen Rektör Altun, gelişmeyi dünyada ilk olarak duyurdu.

"Dünyada ilk" diyerek duyuruldu: KKKA aşısında sevindiren gelişme - 4

Uzun olmayan bir süre içerisinde aşıyı insanlığa kazandıracaklarını dile getiren Rektör Altun, “Bilim dünyasında yeni araştırmalar, yeni buluşlar devam etmek zorunda. Kırım Kongo Kanamalı Ateş virüsü ateşli hastalığı, bizim halk arasında ifade ettiğimiz kene ısırmasıdır. Aykut hocamız bununla ilgili çalışmalarını belirli bir noktaya getirmişken koronavirüs sürecinde ara vermek suretiyle Türkovac aşısı için bütün enerjisini yoğunlaştırdı.” dedi.

"Dünyada ilk" diyerek duyuruldu: KKKA aşısında sevindiren gelişme - 5

Eski araştırmanın da devam ettiğini belirten Altun, KKKA aşısının tamamlandığını duyurdu.

“Birinci FAZ için de gerekli çalışmalar tamamlanmış durumda. Dünyada bu manada Kırım Kongo Kanamalı Ateş virüsü ile ilgili birinci FAZ aşamasını tamamlamış ilk aşı olarak geçiyor.” ifadelerini kullanan Altun, “Bununla ilgili de elde edilecek sonuçların değerlendirilmesinden sonra ikinci FAZ aşamasında da çalışmalarımızı devam ettirmiş olacağız. Bu süreçler normal seyrinde gittiğinde çok uzun olmayan zaman diliminde bu aşıyı da başta ülkemize ve insanlığa kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

"Dünyada ilk" diyerek duyuruldu: KKKA aşısında sevindiren gelişme - 6

AŞI İNSANLARDA DENENECEK

FAZ-2 çalışmalarının gönüllüler üzerinde devam edeceğini kaydeden Altun, aşıların insanlar üzerinde deneneceğini aktardı.

"Dünyada ilk" diyerek duyuruldu: KKKA aşısında sevindiren gelişme - 7

“İkinci FAZ’da gönüllü sayısının biraz daha artması gerekiyor. Onların gönüllü olarak aşının incelenmesi sürecine dahil olması gerekecek.” diye konuşan Altun, şöyle devam etti:

“Bunun tabi biraz zorlukları var. Çünkü kene ısırmasına bağlı gelişebilecek süreçlerde bu FAZ çalışması devam edecek. Bu da bizim için sayı çok az olduğundan dolayı dezavantaj olarak gözükmekle birlikte bu çalışmalarda aşının özellikle kene ısırmasından sonra yaşanan kanla ilgili rahatsızlıkların tedavi süreçlerinde hangi sonuçları elde ettiğimizi de ikinci FAZ’la birlikte görmüş olacağız. Elde edilecek sonuçlara göre de üçüncü FAZ ve seri üretimiyle birlikte hayata geçmesi gündeme gelmiş olacak.”

Editör: Seren Ümit