Avans hesabı ya da Kredili Mevduat Hesabı, kişinin vadesiz hesabında nakit bulunmadığında ve acil para ihtiyacı olduğunu nakit kullanmasını sağlayan vadesiz hesaba bağlı bir kredili mevduat hesabıdır. Öyle ki bu hesap, son zamanlarda en fazla kullanılan banka enstrümanlarından biri haline geldi.

Hesabında para bulunmayanların çok sık başvurduğu KMH'ın aylık faiz oranı ise yüzde 4,42'ye yükseldi. Yüzde 4,72 olan gecikme faizinin yanı sıra tüm bunlara Banka Sigorta Muamele Vergisi ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu da eklendiğinde faiz külfeti gittikçe artıyor. Aylık toplam faiz BSMV ile KKDF'yle yüzde 5,75'e yükselirken yıllık basit faiz yüzde 69, bileşik faiz ise yüzde 95'e ulaşıyor.

nakit-avans-faizi-1.jpg

Bankacılık sektöründe mevduat yarışı kızıştı! Bankacılık sektöründe mevduat yarışı kızıştı!

DÜŞÜK FAİZ ÖDEMENİN YOLLARI

Banka işlemleri valör kavramından yapılıyor. Yani, bugün saat 09:00'da 1000 lira nakit avans kullandınız ve yine aynı gün saat 18:30'da kullandığınız 1000 lirayı bankaya geri ödediniz. Banka bunu ertesi gün işleme koyarak sizden bir günlük faiz ödemesi alıyor.

Bu durum Cuma günü gerçekleştiğinde ise Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinin faizi alınarak Pazartesi günü ödeme yaptığınız kabul ediliyor. Yani 1 günlük ihtiyacınız için 1000 lira çekerken bankanın sisteminden dolayı fazladan 3 günlük faiz ödüyorsunuz.