ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Hubble Uzay Teleskobu ile bilim insanların şu ana kadar görülen en küçük olan ve 'GJ 9827d' olarak adlandırılan ötegezegenin atmosferinde su buharı tespit edildi. NASA'dan gerçekleştirilen açıklamasında, çapı Dünya'nın yaklaşık iki katı olan ötegezegendeki keşfin, 'potansiyel bir gösterge görevi gördüğü' kaydedildi.

'BU BİR DÖNÜM NOKTASI'

Duvar'da yer alan habere göre; araştırma ekibi, Hubble'ın hidrojen bakımından zengin bir atmosfer içindeki su buharı izlerini mi yakaladığını yoksa ev sahibi yıldızın GJ 9827d'nin orijinal hidrojen ve helyum atmosferini buharlaştırması nedeniyle gezegenin su bakımından zengin bir atmosfere mi sahip olduğunu söyleyemiyor.

Afrika'dan toz geliyor! Çamur yağacak Afrika'dan toz geliyor! Çamur yağacak

Montreal Üniversitesi Trottier Dış Gezegenler Araştırma Enstitüsü'nden Prof. Björn Benneke, "Bu, su açısından zengin atmosfere sahip bu gezegenlerin diğer yıldızların etrafında var olabileceğini atmosferik bir tespit yoluyla doğrudan gösterebileceğimiz ilk sefer olacak" dedi. Çalışmanın yazarlarından Laura Kreidberg ise, "Bu kadar küçük bir gezegende su bulunması bir dönüm noktasıdır" ifadelerini kullandı.