Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOBGenel Başkanı Şemsi Bayraktar düzenlediği basın toplantısında üreticide 2 lira 50 kuruş olan limonun markette 18 lira 36 kuruşa satıldığını söyledi. Üreticinin emeği hiçe sayılırken, marketlerdeki fiyat artışının da anormal olduğu görüldü.

Tekel bayileri bazı sigaraların satışını durdurdu! Tekel bayileri bazı sigaraların satışını durdurdu!

Şubat ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkına dikkat çeken Bayraktar, "Şubat ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkı en fazla yüzde 634,4 ile limonda görüldü. Limondaki fiyat farkını yüzde 572,2 ile portakal, yüzde 340,1 ile kuru incir, yüzde 259,3 ile kabak takip etti. Limon 7,3 kat, portakal 6,7 kat, kuru incir 4,4 kat, kabak 3,6 kat fazlaya satıldı. Üreticide 2 lira 50 kuruş olan limon 18 lira 36 kuruşa, 3 lira 50 kuruş olan portakal 23 lira 53 kuruşa, 115 lira olan kuru incir 506 lira 20 kuruşa, 13 lira 33 kuruş olan kabak 47 lira 90 kuruşa markette satıldı" diye konuştu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar;

Şubat ayında markette 40 ürünün 29'unda fiyat artışı ve 11'inde de fiyat azalışı görüldüğünü belirten Bayraktar, "Şubat ayında markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 61,1 ile kuru incir oldu. Kuru incirdeki fiyat artışını yüzde 42,2 ile kuru kayısı, yüzde 31,8 ile fındık içi, yüzde 29 ile kuzu eti, yüzde 20,7 ile kuru üzüm takip etti" ifadelerini kullandı.

'ÜRETİCİDE EN FAZLA FİYAT DÜŞÜŞÜ YÜZDE 41,4 İLE KABAKTA GÖRÜLDÜ'

Şubat ayında üreticide 32 ürününün 17'sinde fiyat artışı olduğunu ve 8'inde de fiyat düşüşü görüldüğünü dile getiren Bayraktar, "7 üründe ise fiyat değişimi olmadı. Üretici fiyatlarında kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru üzüm, kuru incirde fiyat değişimi yaşanmadı. Üreticide en fazla fiyat düşüşü yüzde 41,4 ile kabakta görüldü" açıklamalarında bulundu.

'HAVUÇTA TALEP AZALMASIYLA ÜRETİCİ FİYATLARI GERİLEDİ'

Kuru soğanda İç Anadolu Bölgesi'nde sezonun sona ermesiyle fiyat artışı yaşandığını anlatan Bayraktar, şunları kaydetti: Kuru soğanda İç Anadolu Bölgesi'nde sezonun sona ermesi nedeniyle fiyatlarda artış yaşandı. Kuzu etindeki fiyat artışı arz ve talep değişiminden kaynaklandı. Sivri biber, yeşil soğan, patlıcan, ıspanak ve marulda dönemsel arzda yaşanan azalma fiyatların yükselmesine neden oldu. Kabak ve salatalıkta havaların sıcak gitmesi nedeniyle arzda yaşanan artış fiyatlarda düşüşe neden oldu. Havuçta talep azalmasıyla üretici fiyatları geriledi. Yumurtadaki fiyat düşüşünün sebebi arz ve talepteki değişimden kaynaklandı.

Editör: Seren Ümit