İstanbul'da Bakırköy Kent Konseyi ve Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği tarafından "Deprem Tehlikesi ve İstanbul' başlıklı bir panel gerçekleştirildi.

Panelin katılımcılarından biri olan Yer bilimci Prof Dr. Şükrü ErsoyMarmara'da beklenen olası depremin etkilerine değindi.

AKTİF FAY SAYISI ARTTI MI?

Yer bilimci Prof Dr. Şükrü Ersoy, Türkiye'de deprem oluşturabilecek fay sayısının 500'ün üzerine çıktığını açıkladı.

"İSTANBUL'DA 100 BİNANIN DERHAL YIKILMASI LAZIM"

İstanbul'un depreme hazırlanması gerektiğini söyleyen Ersoy, "İstanbul çevresindeki alüvyon gibi yumuşak zeminlerin üzerinde bulunan yaklaşık 100 bin binanın derhal yıkılıp yeniden yapılması gerekir. Marmara'nın içerisinde hem 1912'nin hem 1999 depremlerinin yüklediği önemli bir gerilim var. Bundan kaçış yok." dedi.

MARMARA'DA TSUNMAİ RİSKİ VAR MI?

İki yeni lojistik merkez kuruluyor İki yeni lojistik merkez kuruluyor

Depremle birlikte tsunaminin de konuşulması gerektiğini söyleyen Ersoy, "Marmara'nın neresinde deprem olursa, kaç metre yüksekliğinde dalga olur, kaç dakika sonra hangi kıyıya gider Bunların senaryoları var." değerlendirmesinde bulundu.

MALATYA VE ADANA'DA DEPREM RİSKİ

Malatya ve Adana'daki deprem riskine dikkat çeken Ersoy, "Malatya tarafına doğru zaten bir gerilim var. Adana'nın üstünde Göksu, Savrun, Kozan gibi ilçeleri ilgilendiren kuzey, güney fay hatları var. İleride bu ilçeler deprem potansiyeli taşıyor." dedi.

HATAY'DA DEPREM BEKLENİYOR MU?

Hatay'da bundan sonra deprem beklenip beklenmediğini açıklayan Prof. Dr. Ersoy, "Garanti veremem ama Hatay'da artık uzun bir süre 7'den büyük bir deprem olmayacak." açıklamasında bulundu.