Türkiye'de memurlar ve memur emeklileri için 2024 yılında uygulanacak yeni zam oranları açıklandı. Memurlar ve memur emeklileri yüzde 49,25 oranında zam alacaklar. Bu zam, toplu sözleşme gereği yüzde 15 olan zam oranına ek olarak, önceki altı aydaki enflasyon oranı olan yüzde 29,78'lik bir farktan kaynaklanıyor. Böylece toplamda yüzde 49,25'lik bir artış söz konusu oluyor.

Öte yandan, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı yüzde 37,57 olarak belirlendi. Bu grup, son altı aydaki enflasyon oranına eşit bir zam alıyor. Bu durum, memur ve işçi emeklileri arasında yaklaşık yüzde 12 puanlık bir fark oluşmasına neden oldu ve "Zam oranında artış olur mu?" sorusunu gündeme getirdi. Aradaki uçurumun oldukça fazla olması ve yerel seçimleri de düşünen iktidar cephesi yeni bir çalışma için kolları sıvadı.

ÇALIŞMA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A SUNULACAK

NTV'de yer alan habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmada, alternatifli planlar hazırlandı. Bu planlar, bütçe imkanlarını zorlamadan ve enflasyonla mücadele programına zarar vermeden adım atmayı hedefliyor. Çalışma, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na ve sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Ayrıca, çalışma kapsamında, ücreti 7 bin 500 liraya tamamlanan emeklilerle ilgili düzenlemeler de yapılması planlanıyor.

Düzenlemenin yasal süreci ise Meclis'in 16 Ocak'tan sonra açılmasını takiben işleyecek. Yasalaşma sonrasında, emeklilere maaş farkı ödemesi yapılabilecek.

Doğal gazda mart ayı tarifesi belli oldu! Doğal gazda mart ayı tarifesi belli oldu!

BU SEFER FARK DAHA BÜYÜK

Bu zam farkı, geçmiş yıllarda da emekliler arasında gündeme gelmişti, ancak bu seferki fark daha büyük. Memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkına ek olarak sözleşme zammı almaları, bu farkın oluşmasındaki ana nedenlerden biri olarak görülüyor.