2023 yılının son günlerinde rekorlar kıran mevduat faizleri, haziran ayından bu yana izlenen yolla artış gösteren politika faizleri, Kur Korumalı Mevduat'tan (KKM) çıkış ve aynı zamanda bankaların bilanço düzeltme çabalarıyla düşüşe geçti.

Dolar ve euroda çok sert hareket! Piyasalar karıştı Dolar ve euroda çok sert hareket! Piyasalar karıştı

Aralık ayında yüzde 50’yi aşan TL mevduat faizleri şu sıralar, bazı bankalarda üç aya kadar vadeli mevduat faizi yüzde 40’ın altına indi.

Üç aya kadar vadeli TL mevduat faizleri 2023 yılını yüzde 45-47 seviyesinde kapatırken 2024 ile birlikte yüzde 41’e geriledi. Bazı özel bankalarda ise bu oran yüzde 36- 37 seviyeleri ile yüzde 40’ın da altına indi.

Ekonomim'den Şebnem Turhan'ın haberine göre; geçen yılın son ayında bankacılık sektöründe bankadan bankaya bilanço yapısındaki ihtiyaca göre farklılık göstermekle birlikte 3 aya kadar vadeli standart TL mevduat faizi 50 bin liranın altına bile yüzde 40,5-45 seviyesinde mevduat hacmi büyüdükçe de yüzde 48-53 seviyesine çıktı. Yılın son haftasında ise tüm bankalar TL mevduat faizlerinde gaza bastı ve bu hızlanma Merkez Bankası verilerine de yansıdı. Hoş geldin, yeni müşteri gibi kampanyalarla daha da yüksek seviyelere çıkan standart TL mevduat faizi 3 aya kadar vadede yılı yüzde 52,5 seviyesinden kapattı.

REUTERS DUYURMUŞTU

Geçtiğimiz hafta Reuters’in bankacılık sektörü kaynaklarına dayandırdığı haberinde de bankaların daralan kredi talebi ve yüksek mevduat faizleri nedeniyle marjların zorlandığı ve yıl başından itibaren bankaların mevduat faizlerini düşürmeye başladığı yer aldı. Bankaların hamlesi gecikmedi ve yılın ilk haftasının ardından dün itibariyle 3 aya kadar vadeli standart TL mevduat faizleri en az 4 puan indirildi.

Bankaların 25 Aralık haftasında 100 bin liraya kadar TL mevduata 3 aya kadar varan vadede verdiği faiz oranı yüzde 45-50,5 seviyesinde bulunuyordu. Mevduat hacmine göre 500 bin liraya kadar bu oran yüzde 46-51’ya, 1 milyona kadar yüzde 46,5-52’e, 10 milyona kadar da yüzde 47-53’e ulaşıyordu. 8 Ocak haftasına gelindiğinde ise aynı mevduatlara verilen faiz oranları 4 puan birden geriledi.