Emeklilere ara zam için gözler Ekim ayına çevrildi. Öte yandan ağustos ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte iki aylık enflasyon farkı da belli oldu. Eğer bir ara zam gelirse ne kadarlık bir artış yapılabilir?

Konuyla ilgili Milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı: “Yılın ikinci altı ayına ilişkin 2 aylık (temmuz-ağustos) enflasyon rakamları açıklandı. İlk ay yüzde 9.49, ikinci ay yüzde 9.09 olarak açıklandı. Kümülatif olarak toplamda 19.52’lik enflasyon farkı oluştu.

Eylül ayı enflasyon rakamları gelecek ayın 3’ü itibarıyla açıklanacak ancak eylül ayında da en düşük enflasyon oranının yüzde 7’ler civarında olacağını öngörüyoruz.

Bununla beraber yüzde 26 ile yüzde 27 arasında 3 aylık bir enflasyon farkı oluşacaktır. Ekim ayında ara bir zam bekliyoruz. Ancak nihai zammın ocak ayında, yani sene başında yapılacağını bilmek gerek. Ara zam olursa en az yüzde 20’lik bir zam söz konusu olacaktır.

ARA ZAMDA REFAH PAYI DA VERİLEBİLİR Mİ?

Ara zam yapılırken kök maaşın seyyanen zam ile artırılması artı oransal zam şeklinde bir artış yapılacağını öngörüyorum. Ancak enflasyon farkına refah payı eklenmesi sene başı itibarıyla yapılacaktır. Bu dönemde çok daha fazla bir artış bekliyorum.

ARA ZAM MEMUR EMEKLİLERİNE DE YANSIR MI?

Emeklilere yapılacak zam SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı emeklilerimizi ilgilendiriyor. O sebeple memur emeklilerimiz de bu ara zamdan etkileneceklerdir ve zam alacaklardır.

MECLİS EKİM’DE ZAM İÇİN TOPLANIRSA EMEKLİLER ZAMLI MAAŞLARINI NE ZAMAN ALIR?

Emeklilik Sistemi'nde yeni dönem! Kısmi ödeme koşulları belli oldu... Emeklilik Sistemi'nde yeni dönem! Kısmi ödeme koşulları belli oldu...

Bunların hesaplara yatırılması ekim ayının sonunu bulabilir. O yüzden zam farklarını emeklilerimizin bir sonraki ayın başında alabileceğini düşünüyorum. Ama tabi şu anda Bakanlık çalışma yapıyor. Hazır bir kanun düzenlemesi ile beraber bu Meclis’e sevk edilir ve kabul edilirse ekim ayında emeklilerimiz zamlı maaşlarını alabilirler. Ancak alamasalar dahi asıl maaşlarını alırlar, daha sonrasında zam farklarını alabilirler.

29 EKİM’DE EMEKLİLERE 5 BİN TL İKRAMİYE VERİLECEĞİ İDDİASI VAR. BEKLENTİNİZ NE?

Buna ilişkin herhangi bir beklentim söz konusu değil. Evet emeklilerimiz toplumun kırılgan kesimi, bu kesim üzerinden enflasyonist baskının alınması gerekir. Devletimiz her fırsatta enflasyon farkı ve refah payı artışı ile beraber bu etkiyi azaltmaya çalıştı.

29 Ekim Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü, bu dönemde sadece emeklilerin değil tüm çalışanlara devletimizin bir katkıda bulunacağı beklentisine girilebilir. Ancak doğal gaz keşifleri ile beraber ilk ay doğal gaz tüketim bedelleri faturalara yansıtılmadı ve bir yıl boyunca 25 metreküplük doğal gaz bedeli de hanelerde tüketim olarak yansıtılmayacak. Yani oluşan milli kazanç, artan milli gelir her fırsatta devletimizce vatandaşlara dağıtılıyor.

"5 BİN TL İKRAMİYE VERİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM"

Ben o yüzden emekliler için en azından şu anda 5 bin TL ikramiye verileceğini düşünmüyorum. Ocak ayında refah payı ilavesi ile birlikte ben bunun fazlası ile yansıtılacağını düşünüyorum.”