Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna dün akşam saatlerinde silahlı kişilerce saldırı düzenlendi. Reuters’ın aktardığına göre saldırı DEAŞ üstlendi.

Rusya Soruşturma Komitesi, Moskova’daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 115’e yükseldiğini, yaralı sayısının ise 146 olduğunu açıkladı. Ölü sayısının artabileceği bildirildi.

RUSYA: TERÖRİSTLER UKRAYNA SINIRINA DOĞRU KAÇMAYA ÇALIŞTI
Rusya’dan yapılan açıklamada, “Saldırıya katılan teröristler, Ukrayna sınırına doğru kaçmaya çalıştı. Teröristler sınırı geçmeyi planladı ve Ukrayna tarafında temasları vardı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Moskova’daki saldırıya katılan teröristlerin “Ukrayna sınırına doğru kaçmaya çalıştığını ve Ukrayna tarafında temasları olduğunu” bildirdi.

11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Saldırıya doğrudan karışan 4 terörist dahil 11 kişinin gözaltına alındığı ifade edilen açıklamada, teröristlerin suç ortaklarının belirlenmesi için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Saldırının özenle planlandığı belirtilen açıklamada, saldırganların Ukrayna sınırına doğru kaçmaya çalıştığına işaret edildi. Açıklamada, “Terör saldırısından sonra suçlular Rusya-Ukrayna sınırını geçmeyi planladı. Ukrayna tarafında temasları vardı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, terör saldırısıyla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü bildirildi.

Olay yerindeki silah ve mühimmat dahil bütün delillerin hepsine el konulduğu, genetik, balistik ve parmak izi incelemelerinin yürütüldüğü belirtilen açıklamada, bütün kamera görüntülerine el konulduğu ve incelendiği ifade edildi.

“HAFTA SONU GERÇEKLEŞECEK TÜM ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ”

Dün akşam yaşanan kanlı saldırının ardından Rus yetkililer, tüm kentte havalimanı ve metro istasyonları başta olmak üzere güvenlik önlemlerini arttırdı, haftasonu gerçekleştirilecek tüm etkinlikler iptal edildi.

“PUTİN ANLIK BİLGİLENDİRMELER ALIYOR”

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’daki saldırıya ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiği ve anlık bilgilendirmeler aldığı bildirdi.

“TÜM DÜNYA BU TERÖRİST SALDIRIYI KINAMALI”

İşte Eurovision 2024 şampiyonu! İşte Eurovision 2024 şampiyonu!

Rusya Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, “Tüm dünya bu terörist saldırıyı kınamalı” dedi. Bakanlık, Moskova’daki terör saldırısına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden toplantı talep edeceklerini bildirdi.

MEDVEDEV: TERÖRİSTLER YALNIZCA MİSİLLEME AMAÇLI TERÖRDEN ANLARLAR

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, saldırıya ilişkin, “Teröristler yalnızca misilleme amaçlı terörden anlarlar. Şiddete güçle karşılık verilmediği, teröristlerin toplu infazları ve ailelerine yönelik baskılara ölümlerle karşılık verilmediği sürece hiçbir mahkeme ve soruşturmanın faydası olmayacaktır.” dedi.

Medvedev, “Bunların Kiev rejiminin teröristleri olduğu tespit edilirse onlara ve ideolojik ilham verenlere karşı başka türlü davranmak imkansızdır. Hepsi terörist olarak bulunup acımasızca yok edilmelidir. Böyle vahşeti gerçekleştiren devletin yetkilileri de dahil. Ölüme ölüm.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA: SALDIRININ UKRAYNA İLE İLGİSİ YOK

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya’nın başkenti Moskova’da bir konser salonuna yönelik terör saldırısıyla Ukrayna’nın ilgisinin olmadığını belirtti.

Söz konusu saldırıyla Ukrayna’nın “hiçbir ilgisi olmadığını” kaydeden Podolyak, “Bu olaylar, saldırgan ülke liderliğinin kendi halkına karşı uyguladığı terörün emarelerini taşıyor.” ifadesini kullandı.

ABD İKİ HAFTA ÖNCE VATANDAŞLARINI UYARMIŞTI

ABD’nin Rusya Büyükelçiliği, 8 Mart’ta ‘aşırılıkçıların’ Moskova’da bir saldırı hazırlığında olduğu konusunda vatandaşlarını uyarmıştı.

Açıklama Rus güvenlik servislerinin DEAŞ’ın Horasan koluna ait bir hücre tarafından bir sinagoga saldırma planını önlediklerini açıklamasından birkaç saat sonra gelmişti.

Tüm ABD vatandaşlarını Rusya’yı terk etmeye çağıran büyükelçilik, tehdidin niteliği hakkında daha fazla ayrıntı vermemiş ancak insanların konserlerden ve kalabalık yerlerden uzak durmaları ve çevrelerine karşı dikkatli olmaları gerektiğini söylemişti.

KONSER SALONUNA DÜZENLENEN TERÖR SALDIRISI

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall adlı konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce saldırı düzenlenmişti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde saldırganların salonda rastgele ateş açtıkları görülürken, Rus Federal Güvenlik Servisi, terör saldırısında ilk belirlemelere göre 40 kişinin öldüğünü, Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko da 60’ı ağır olmak üzere 115 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Editör: Seren Ümit